סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
27/09/2020 | 02:47

ביטול טיולים שנתיים ופעילויות מחוץ לבית הספר

גרסה להדפסה
דרג מאמר זה


אז  מה  עושים  עם  הטיולים    מחוץ    לשטח    בית   הספר  ?

תארו לכם שהרופא שלכם היה דורש מכם להעניק לו "פטור מאחריות", כתנאי לכך שיטפל בכם. תארו לכם שקבלן הבניה שלכם היה דורש מכם להעניק לו חסינות מפני תביעות, כדי שיסכים לבנות את ביתכם. הרי הדבר אינו מתקבל על הדעת.
התגובה הטבעית שלנו תהיה : אם אתה לא מסוגל לעמוד מאחורי העבודה שלך, ומראש מודיע שלא תוכל לבצעה אלא אם תקבל פטור גורף מאחריות - סימן שאינך ראוי שאשכור את שירותיך. תודה אבל לא תודה.


כעת תתארו לעצמכם שהתנאי הזה מושמע מפיו של ארגון המורים בישראל.
ארגון המורים מסרב לאפשר יציאה לטיולים שנתיים בבתי הספר, לאחר שנקבע, כי מורים יהיו חשופים לתביעות פליליות ואזרחיות במקרה שתיגרם חלילה פגיעה בתלמידים במהלך הטיול.

בל נטעה. אין מדובר באחריות אוטומטית, ולא כל מקרה יביא להטלת אחריות. רק כאשר יוכח, כי המורה התרשל בשמירה על תלמידיו, לא פעל כפי שמצופה ממורה סביר וכדו'.

ועדיין – המורים זועמים ומסרבים להוציא את התלמידים לטיולים שנתיים מחשש פן "ייתפסו" כאחראים לפגיעה בנפש, אם חלילה תיגרם.

פעם אחר פעם אירעו מקרים טראגיים, בהם תלמידים קיפחו את חייהם במהלך טיולים שנתיים, והסתבר, כי אי שמירה על ההוראות ועל הנהלים הובילה לפגיעה בנפש. חדשות לבקרים מתפרסמים מקרים של פציעות תלמידים בטיולים שנתיים, לרבות עשרות מקרים של טביעת תלמידים, ומועלית טענה בדבר אחריות המורים לשלומם של התלמידים במהלך הטיולים השנתיים.


באחד המקרים הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד רכז טיולים בתיכון, במסגרתו הואשם בגרימת מותו ברשלנות של תלמיד שטבע במהלך טיול שנתי. בכתב האישום נטען, כי רכז הטיולים לא פעל בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל, התיר את כניסת התלמידים למים בלי שבדק את יכולתם לשחות ובלי שקיבל מהוריהם הצהרה כי הם יודעים לשחות, לא דאג לנוכחות מורה מלווה בעת השהייה במים, לא העביר תדריך בטיחות, לא הסביר על זמן שהייה מקסימלי בבריכת הגופרית החמה ועוד. לאחר שהתלמיד טבע , ובעקבות ערעור המשפחה על ההחלטה לסגור את התיק – נפתחה החקירה מחדש, והומלץ להעמיד לדין את המנהל, רכז השכבה והמציל.


נעצור רגע. הייתם מוכנים לשלוח את ילדכם לטיול שנתי בידיעה שזו תהיה רמת הפיקוח על חייו ובטיחותו ?!?! הייתם סומכים על בית הספר, המוציא את היקרים לכם מכל לטיולים שנתיים, לו הייתם יודעים על שורה של כשלים ומחדלים של צוות בית הספר ?!?!
למשל לו הייתם יודעים, כי בזמן שילדיכם מבלים בבריכות בטיול השנתי, שוהים המורים באסיפה במקום להשגיח ולפקח על התלמידים בעת הרחצה ?!?!

בתגובה להעמדה לדין, נזעק ארגון המורים וקרא לא לקיים טיולים במערכת החינוך, בטענה, כי משרד החינוך לא מגבה את מוריו. שהרי משמעות הגשת כתב האישום הינה דחיית עמדת המורים, לפיה לא חלה עליהם שום אחריות. המורים טוענים, שלא עברו הכשרה מתאימה לליווי טיולים, שלא ניתן להתמודד עם חוזר מנכ"ל עב הכרס, הכולל מאות עמודים של הוראות יציאה לטיולים, ושאינם בקיאים כלל בהוראות משרד החינוך.

דרישת המורים לקבלת פטור גורף מאחריות – מוזרה. הרי מורים שיוצאים עם תלמידיהם לטיולים מחוץ למוסד החינוכי, יוצאים כ"גורם אחראי". הפקדת ילדינו בידי מי שדורש שלא תוטל עליו אחריות משמעה הפקדתם בידי האדם הלא נכון.

למותר לציין, כי בתי המשפט הטילו גם הטילו אחריות מתאימה, בהתאם להוראות הדין במדינת ישראל. כך למשל, במקרה של תלמיד שטבע למוות בבריכה בגני חוגה, במהלך טיול שנתי, הורשע מנהל חטיבת הביניים של הישיבה בגרימת מוות ברשלנות, וכן הורשעו האחראים לטיול.

במקביל, נמצא בהליכי חקיקה תיקון לחוק העונשין, לפיו עבירות רשלנות ייבחנו לפי מבחן סבירות אובייקטיבי. התיקון אומנם אינו מיועד במיוחד עבור מורים, אך יהיה רלבנטי גם לגביהם. כך, מורה שפעל לפי הנהלים במקרה של פגיעה בילד - לא יואשם. אולם אם עשה קיצורי דרך, לקח סיכונים בלתי סבירים – יואשם.

המורים מסרבים ליטול על עצמם את האחריות, מאיימים בנקיטת "עוצר יציאות" מבית הספר ובעיצומים. הכל משום רצונם להגן על עצמם מפני אישום פלילי במקרה שתלמידיהם ייפגעו במהלך הטיול.

אז  מה  עושים  ?


אין ספק, כי טיולים שנתיים הינם בעלי חשיבות עצומה עבור התלמידים, מבחינה חווייתית ומבחינה חברתית וחינוכית. לצורך קיומם ניתן לפעול לפחות בשלושה מישורים.

אפשר למנות גוף חיצוני שיהא אחראי לטיולים השנתיים – חברת טיולים, אנשי מקצוע, אשר יהיו אחראים בכל הנוגע לבטיחות התלמידים. מדובר בליווי מקצועי לכל טיול. הם אלה שיהיו אחראים לקבוע את המסלול, לפקח לאורך הטיול ולקיים את ההוראות הכלולות באותו "חוזר מנכ"ל" מפורסם כלפיו מלינים המורים. מדריכים חיצוניים אלה יכירו כל מסלול, יהיו מודעים לסכנותיו, יהיו מודעים לדרישות הבטיחות ויבצעו אותן.

במקביל ובנוסף, ניתן לחייב מורים המלווים את תלמידיהם לעבור השתלמות מתאימה, למען יבינו את חובתם והיקף אחריותם, כמו גם את דרישות הבטיחות, על מנת להבטיח כי הטיול יתנהל בהתאם לכללים.

כמובן, יש לדאוג למורים לכיסוי ביטוחי מתאים, החל במיוחד על מצבים מעין אלה.

עד שפתרונות אלה יהפכו למעשיים – מומלץ שלא להתרגש מ"עוצר הטיולים" בו מאיימים המורים. לא מתקבל על הדעת שנפקיד את ילדינו בידי מי שמכריזים, בריש גלי, כי אינם מסוגלים לשמור עליהם, נכון ?
עם כל הצער שבדבר, עדיף ילד כועס, שנשאר בבית בריא ושלם, מאשר ילד בטיול שנתי המופקר ל"יד הגורל", כאשר מי שאמון על בטחונו מודיע מראש שאינו מסוגל למלא את המוטל עליו.

עורכי   הדין   ורד   כהן   ורענן   בר-און,  ממשרד  בר-און,  כהן,  עורכי – דין,
אשר  מדורג  כמשרד  מוביל  בישראל  בעריכת  דין,  ובכלל  כך  בתחום  הליטיגציה  –  התדיינות  בבית  המשפט, דיני  משפחה  ודיני  ביטוח  ונזיקין,  כולל  רשלנות  רפואית.   


www.Bar-OnCohen.co.il

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של yossik
  • אודות yossik
  • מידע נוסף

מאמרים דומים

אודות yossik

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית כללי או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ yossik ] באמצעות דוא"ל yossi.kurtchik@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 17 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons