סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
31/05/2020 | 03:55

הדילמות הישראליות כלפי דרום אפריקה

גרסה להדפסה
הדילמות הישראליות כלפי דרום אפריקה ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
פורסטר, ממייסדי האפרטהייד, היה אנטישמי והביע את זה כלפי הקהילה היהודית, בשנים הראשונות של האפרטהייד. בשלבים הראשונים, הקהילה היהודית חששה שגם היא תיפגע מחוקי האפרטהייד. אולם, הניצחון היהודי בשנת 1948 שינה את התמונה כלפי היהודים. הלבנים בדרום אפריקה ראו את זה בתור נס, ניצחון של מיעוט יהודי לבן על רוב מוסלמי שחור.
זה שינה את הגישה של הלבנים בדרא"פ כלפי היהודים. נוצר מעין קונטרסט בין יחסם ליהדות כדת, לבין יחסם ליהודים שהצליחו לנצח את המוסלמים. לכל זה נוסף הממד הדתי. הן השחורים והן הלבנים בדרום אפריקה הם נוצרים דתיים. הניצחון של 1948 חולל מהפך בתפיסה של מובילי האפרטהייד, בגלל כיבושה מחדש של הארץ המובטחת.

בישראל, עם הקמת המדינה, היו דילמות שונות לגבי הקשר עם דרום אפריקה. מדינה חדשה זקוקה לכל סיוע אפשרי, בייחוד מקהילה יהודית מבוססת כמו בדרא"פ, שהייתה מהגדולות בעולם. במקביל, השלטון הדרום אפריקני פיתח גישה חיובית ואוהדת כלפי המדינה החזקה, וכל זה עודד את הקשר בין המדינות.
ראש ממשלת דרום אפריקה דאז, מלאן, הציע לבקר בארץ, והייתה התלבטות בנוגע לזה בארץ. בסופו של דבר, בן-גוריון הזמין אותו להגיע וקיבל את פניו בשדה בוקר (1950). בן-גוריון היה מודע לבעייתיות של דרום אפריקה, אך שמח על הסיוע מן המדינה. הקהילה היהודית בדרום אפריקה לחצה כל הזמן לחזק את הקשרים בין המדינות, ומשרד החוץ הדרום אפריקני הציע לישראל לפתוח שגרירות בדרא"פ. ישראל סירבה.
כאשר גולדה מאיר הייתה שרת החוץ, הקשר עם אפריקה השחורה הפך להיות נדבך מרכזי במדיניות החוץ הישראלי. כל מדינה אפריקנית שישראל פנתה אליה, פעלה כדי למנוע מישראל קשרים עם דרא"פ. ישראל צמצמה את הקשרים עם דרום אפריקה, ויצרה קשרים עם תנועות לשחרור לאומי ברחבי אפריקה, שהיו מזוהות עם הANC.
בארץ הוויכוח לגבי דרום אפריקה עמד בין שמאל לימין. גולדה מאיר, בתור מנהיגת מפא"י, דחפה להתרחק מדרום אפריקה. ראשי מפלגת הימין הקימו אגודת ידידות עם דרום אפריקה, ורצתה בקשרים יותר עמוקים עם המדינה.
המלחמה בשנת 1967 הוכיחה לדרום אפריקה שידע וטכנולוגיה, בשילוב עם נחישות, מספיקה כדי לנצח, גם בתור מיעוט. אלמנט חשוב נוסף היה המאבק בין הגוש הסובייטי לבין המחנה המערבי. ישראל הייתה מיעוט מערבי מוקפת מדינות פרו-סובייטיות או לא מזדהות, וזה אפשר לדרום אפריקנים להרגיש טוב עם עצמם כמיעוט מערבי.
שיתופי הפעולה בין המדינות הלכו וגברו. אבא אבן, בתור שר החוץ, התנגד מאוד לקשרים הללו. בשנת 1970, התקיימה פגישה בין אבא אבן לבין שר החוץ הדרום אפריקני, מולר. מולר הציע לאבן ברית שכללה מאבק משותף בקומוניזם לצד שיתוף פעולה צבאי וגרעיני. אבא אבן סירב לחתום, בייחוד על רקע הקשרים הטובים של ישראל עם אפריקה השחורה.
הקהילה היהודית בדרא"פ הייתה המומה מסירובו של אבא אבן. גורמים בקהילה גינו את היחסים של ישראל עם ארגוני השחרור האפריקנים. ב1972, נחתם הסכם קונסוליות ודרום אפריקה פתחה בארץ קונסוליה כללית. באותה תקופה, היו לישראל 32 שגרירויות רק באפריקה.
מלחמת יום הכיפורים הביאה למהפך בקשרים עם אפריקה. אוגדות צבאיות ישראליות ישבו בדרום אפריקה, והארגון לאחדות אפריקה הגיע להחלטה שהוא מנתק את הקשרים עם ישראל. תוך 48 שעות, למעלה מארבעים מדינות ניתקו את היחסים עם ישראל. בכל אפריקה כולה, נותרו יחסים דיפלומטיים רק עם ארבע מדינות.
המצב הזה הפך להזדמנות עבור דרום אפריקה, להתחיל יחסים טובים עם ישראל. הצעתם של הדרום אפריקנים קיבלה חיזוק משמעותי על רקע הדחייה מכל מדינות אפריקה, לאחר שהשקיעו בהן במשך חמש עשרה שנה. ישראל הסכימה, ובשנים 1974-5 היחסים החלו להתהדק.
שר ההגנה הדרום אפריקני, בותה, הוביל מאבק משותף בקומוניזם, יחד עם ישראל, וחיזק את שני הצבאות נגד המתנגדים האזוריים. במרץ 1974, נחתם הסכם ביטחוני, ובשנת 1975 נפתחו שגרירויות בשתי המדינות.
באפריל 1975, הגיע לישראל שגריר דרום אפריקה, תחת כיסוי תקשורתי בין לאומי (מדובר בתקופה שבה אף מדינה לא כוננה יחסים דיפלומטיים עם דרום אפריקה). באותה שנה, התקבלה הצבעה באו"ם לפיה ציונות = גזענות = אפרטהייד. לכינון היחסים הדיפלומטיים עם דרום אפריקה הייתה השפעה ישירה על ההחלטה.
מדינת ישראל החליטה להמשיך את הקשרים עם דרום אפריקה. ב1975, נוספו הסכמים בתחום הכלכלה, הטכנולוגיה, התעשייה הצבאית בין המדינות. הכל היה סודי, אך מדובר היה בברית אסטרטגית המובלת בידי מערכת הביטחון.
ב1976, פורסטר ביקש לבוא ולבקר בישראל, על רקע חיזוק הקשרים. בישראל חששו מפני ביקור כזה, ומשרד החוץ התנגד. ראש הממשלה, רבין, החליט לקבל אותו. שלמה אבינרי, מנכ"ל משרד החוץ דאז, התנגד וסירב להשתתף בפגישות עם האורח.
כל הסכרים נפרצו לאחר המפגש הזה, ונחתמו הסכמים מאוד משמעותיים בין המדינות, בייחוד בתחום נשק וטכנולוגיה. דרום אפריקה קנתה את כל הנשק שייצרו בישראל, וגם למדה את הטכנולוגיה כדי להקים תעשייה מקומית. הכל נעשה באופן סודי.
בנובמבר 1977, עברה עוד החלטה בעצרת הכללית של האו"ם, להטיל אמברגו נשק על דרום אפריקה. למרות זאת, אף אחד בישראל לא שקל לכבד את האמברגו הזה. היו תחומים משמעותיים שישראל הייתה יכולה לקדם רק באמצעות מימון דרום אפריקני, ולכן זו לא חשבה לרגע להפסיק את הקשרים.
במאי 1977, בגין עלה לשלטון בישראל. הוא היה קרוב מאוד לקהילה היהודית בדרום אפריקה, וחלק מראשי תנועת חרות היו דרום אפריקנים לשעבר. הקהילה היהודית בדרום אפריקה הייתה מאוד ציונית ואוהדת לישראל. החיבור בין הקהילה היהודית לבין ישראל, גרמה לדרום אפריקה להשקיע ביהודיה ולקרב אותם לשלטון. בין השאר, ניתן אישור מיוחד ליהודים להשקיע כסף בישראל (1980). ישראל נהנתה מאוד מן ההשקעות של היהודים הדרום אפריקנים, שהכניסו כמעט חמישים אחוזים מהשקעות החוץ בישראל. את רוב הכסף, השקיעה מדינת ישראל בפיתוח השטחים המוחזקים.
ממשלת דרום אפריקה התחילה להרגיש יותר ויותר מבודדת, ולכן הזמינה יזמים ישראלים לפתח בנטוסטנים ולנהל אותם. ישראלים רבים נסעו לדרום אפריקה ועשו זאת. בשנת 1981, בגין מינה את אליהו דנקין לשגריר ישראל בדרום אפריקה. מסוף שנות השבעים, דרום אפריקה הפכה לקניין הגדול ביותר של התעשיות הביטחוניות בישראל (צבאית, אווירית ועוד). היא הפכה להיות מקור הכנסה קריטי לגורלן של התעשיות, וזה הפך להיות גורם מרכזי ביחסים.
בשנת 1979, התרחש פיצוץ מסתורי באוקיינוס ההודי. רשת CBS שדרה שיש קשרים בין ישראל לבין דרום אפריקה בתחום הגרעין. דרום אפריקה הכחישה את הקשרים הצבאיים, וכן ישראל. מדי פעם נשמעו עדויות של יהודים שחלפו בשדה התעופה בדרא"פ ושמעו חיילים דוברי עברית.
במחצית הראשונה של שנות השמונים, ישראל הייתה למדינה הכי קרובה לדרום אפריקה, בעולם כולו. אלה היו קשרים מיוחדים וקרובים, הן בתחום הצבאי והן בתחום הפוליטי. נראה כי היו גם קשרים גרעיניים, אך אף אחד מן הצדדים מעולם לא הודה בהם.
בין 1976 ועד 1986, הברית בין ישראל לבין דרום אפריקה הייתה מעין ברית מצורעים. בשנת 1986, ישראל הייתה המדינה עם מערכת הקשרים הכי הדוקה עם דרום אפריקה, ברמה הצבאית והכלכלית. דרום אפריקה הייתה מנודה בכל העולם, וישראל נמצאה תחת ביקורת מתמדת לגבי הנושא הפלסטיני והשליטה בשטחים.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מהי שיטת ימימה?
שיטת ימימה שעל פיה פותחו קלפי ימימה, היא שיטת חשיבה שונה, הכרתית, שבנויה מאלמנטים שונים מעולם ...
מהן עבירות מין
עבירות מין היו בעבר נורמות התנהגותיות שהוסתרו הן על ידי המבצע והן על ידי הנפגע. בשנים ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Aviv10
  • אודות Aviv10
  • מידע נוסף

אודות Aviv10

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית זכויות אזרחיות או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Aviv10 ] באמצעות דוא"ל Aviv10@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 16 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons