סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
29/05/2020 | 09:45

הקהילה היהודית בדרום אפריקה

גרסה להדפסה
הקהילה היהודית בדרום אפריקה ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
כאשר ישראל החליטה על שינוי המדיניות כלפי דרא"פ, בסוף שנות השמונים, הקהילה היהודית הכריזה שמדובר בטעות קשה ואיומה. הם נופפו בטיעונים הלבנים המוכרים, והזכירו שהשחורים תומכים באש"ף וכולי. גם ב1992, כאשר ליאל מונה לשגריר, הוא סבל מהכעסים בקהילה היהודית לגבי קשריו עם השחורים. בתוך הקהילה היהודית היה אגף "world of deputies", שהיו שמאלנים יותר ותמכו במדיניות של ממשלת ישראל.
ב87, כאשר הוחלט להפסיק את קשרי הספורט עם דרום אפריקה, ליאל הודיע לקהילה היהודית שלא יקבל משלחת רשמית של דרום אפריקה למכבייה. אנשי הקהילה הגיבו בזעם רב, ואיימו להפסיק את התמיכה. בסוף הושגה פשרה והמשלחת הדרום אפריקנית נקראה "משלחת שאר העולם".ברוך התחיל לשרת כדיפלומט בדרום אפריקה בשנת 2005, בתפר שבין דרום אפריקה המופרדת לבין דרום אפריקה חופשית ושוויונית. בראשית שירותו, נפגש ברוך עם נלסון מנדלה, שכבר לא היה חלק מן הזירה הפוליטית. מנדלה סיפר לברוך ולרעייתו על חווייתו הראשונה כעורך דין צעיר. הוא סיפר על מעסיקו היהודי, ועל הדברים שלמד מן השהות בקרבתו: הדאגה לזולת והערבות ההדדית בקרב הקהילה היהודית.
היחסים בין ישראל לבין דרום אפריקה אמביוולנטיים: מצד אחד יש חום וקרבה בין ישראלים לבין הדרום אפריקנים, ויהודים רבים סייעו למאבק באפרטהייד. מצד שני, יש כעס על שיתוף הפעולה בין משטר האפרטהייד לבין מדינת ישראל. עוד לפני שהתבסס שיתוף הפעולה ההדוק בין המדינות, מדינת ישראל נתפסה כמדינה קולוניאליסטית, בעיני תנועות השחרור האפריקניות, שחברו לגוש הערבי באו"ם.
כיום, מנקודת מבטה של שגרירות ישראל בדרום אפריקה, כל חברי הפרלמנט, הפקידות הגבוהה ואנשי הציבור בדרום אפריקה, הם לוחמי חירות לשעבר ששיתפו פעולה באופן הדוק עם אש"ף, בדרך להקמת מדינת כל-אזרחיה. כאשר ברוך הגיע לדרום אפריקה, ב2005, הוא היה סמל לקולוניאליזם ולהפרדה, בעיני כל אנשי הממשל הדרום אפריקנים.
בשנת 1994, חלו תזוזות משמעותיות בעולם כולו, כתוצאה מהתמוטטות הגוש הסובייטי: נפילת חומת ברלין, תהליך השלום הישראלי-ערבי, התמוטטות האפרטהייד. הנהגת ANC הגיעה מן הגלות, וניסתה להניע תהליך שינוי גם בהמשך הדרך, לאחר החלפת המשטר.
טאבו מבקי הוביל מהלך פוליטי שסייע לו להפוך לשליט דרום אפריקה, לאחר תקופת שלטונו הקצרה והאגדית של נלסון מנדלה. מבקי החליט להוביל סדר יום שיישמר בזיכרון הדרום אפריקני, להניח יסודות לעתיד המדינה. הוא לא הצליח לעשות זאת באופן מובהק, אך הצליח להוביל שני מהלכים חשובים.
מבקי הוביל מהלך סוציו-אקונומי נרחב, בניסיון ליצור מעמד בינוני מקרב השחורים, שיהיה חזק כמו המעמד הבינוני הלבן. הוא עשה זאת באמצעות העדפה מתקנת במשרות ממשלתיות, בין השאר. כמו כן, במכרזים ממשלתיים, מבמכי הכריז שרק חברות שבעליהן הם שחורים ולבנים יחד, תוכלנה לקבל זיכיונות ומכרזים. כך נוצרו חברות ניהול וחברות קש, שבראשן הועמדו לוחמים לשעבר בANC שלא קיבלו ג'וב ממשלתי.
בדצמבר 2007, התרחש בדרום אפריקה אירוע מכונן: כנס שנתי של ANC בקולוקוואנה, שכלל צירים מכל רחבי המדינה, וגם השגרירים השונים הוזמנו לשם. האירוע כלל הרבה נאומים, ובמהלכו היו חילופים בקרב הוועדה המרכזית NEC. בחילופים אלה הוצגו, למעשה, המנהיגים החדשים של דרום אפריקה.
מבקי החליט שדרום אפריקה צריכה להיות מובילה בעולם, בקרב המדינות הבלתי מזדהות. מבקי הוביל סדר יום כדי להוביל את מדינות הדרום, פנה למדינות דרום אפריקה כדי ליצור גוש לא-מערבי, ותרם לעיצוב סדר היום של הG-8 ויחסיה עם העולם המתפתח.
בקולוקוואנה, התערערו היסודות של מבקי ושל רעיונותיו. הוא הושפל, כאשר חברי ANC קראו תגר על המדיניות של מבקי בענייני חוץ ובענייני פנים. זמן קצר לאחר מכן, זומה, שהוכתר למנהיג התנועה, הפך לנשיא.
מאז שנבחר זומה לנשיאות, חל מפנה בעולם הערכים ובקדימויות בדרום אפריקה. ברוך נפגש עם זומה, זמן קצר לאחר ועידת קולוקוואנה. ברוך ביקש לזמן את הפגישה, והיה אחד הדיפלומטים הראשונים שעשו זאת. זומה הלבבי והכריזמטי, שמגדיר את עצמו רועה צאן, שוחח עם ברוך כיהודי, ולא כישראלי. הוא ציין כי היהודים והדרום אפריקנים צריכים לפעול יחד. עוד אמר זומה כי ממשלת דרא"פ מתעלמת ממה שהיה בין ישראל לבין משטר האפרטהייד, ומעוניינת בשיתוף פעולה בכל התחומים.
בימיו של השגריר הקודם, אלון ליאל, היה טאבו אחד לגבי היחסים בין דרום אפריקה לישראל- כל תחום הביטחון ושיתוף הפעולה הביטחוני נזנח ולא דובר בו כלל. זומה הצהיר כי אין איסור מוחלט על קשרים ביטחוניים בין המדינות. אולם, רבים מאנשי הממשל עדיין מחזיקים בתפיסות קשות כלפי ישראל, ולכן תחום זה טרם התפתח ביחסים בין המדינות.
זומה הוביל פחות התנגשות עם המערב ועם ארה"ב. הוא מקבל בזרועות פתוחות סיוע ישראלי בתחומים שונים: עוני, בריאות, פשיעה.

זומה ושבט הזולו
ישנה דינמיקה מסוימת של קידום אנשי זולו בעקבות עלייתו של זומה לשלטון. אין מדובר בעמדה רשמית, אך ניתן לראות במסדרונות ארמון הנשיאות יותר אנשים בלבוש מסורתי של זולו.

דרום אפריקה של היום מנסה לשמור על משטר שוויוני ועל מדינת כל אזרחיה. אולם, ישנם גילויי גזענות רבים כלפי זרים בדרום אפריקה, פליטים ומסתננים של מדינות אפריקניות אחרות, שניסו לשפר את חייהם בדרום אפריקה, שמצבה יחסית טוב. הפשיעה בדרום אפריקה הולכת וגוברת.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מהי שיטת ימימה?
שיטת ימימה שעל פיה פותחו קלפי ימימה, היא שיטת חשיבה שונה, הכרתית, שבנויה מאלמנטים שונים מעולם ...
מהן עבירות מין
עבירות מין היו בעבר נורמות התנהגותיות שהוסתרו הן על ידי המבצע והן על ידי הנפגע. בשנים ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Aviv10
  • אודות Aviv10
  • מידע נוסף

אודות Aviv10

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית זכויות אזרחיות או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Aviv10 ] באמצעות דוא"ל Aviv10@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 16 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons