סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
24/02/2020 | 04:55

אפרטהייד

גרסה להדפסה
אפרטהייד ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
מה היה משטר האפרטהייד?
בשנת 1971, פרסם האו"ם מסמך בשם "אפרטהייד אין פרקטיס". האפרטהייד הדרום אפריקני קובץ בספר תקנות משנת 1949, והאו"ם הציג את חוקת המשטר בפני העולם. בין השאר, בני המיעוט הלבן הם היחידים שיכולים להחזיק שטח אדמה ורכוש. ה"לבן" הוגדר באופן מדוקדק ביותר, ואפילו אחוזים בודדים של דם לא לבן היו הופכים אדם ל"צבעוני". נישואים עם בן או בת לגזע אחר, שללו את זכויותיו של לבן והפכו אותו לשחור או לצבעוני. בסך הכל ישנן שלוש קטגוריות: לבן, שחור וצבעוני.
החוקה של דרום אפריקה עברה בהצבעה בשנת 1949, ברוב מוחלט. החוקה נשארה בתוקף עד לשנת 1994.

 

במשך השנים, הזירה הבינלאומית התקשתה להגדיר את האפרטהייד כמשטר שאינו חוקי. בסופו של דבר, המשפט הבינלאומי הגדיר את האפרטהייד כמשטר מוסדי שפועל בצורה לא הומאנית כלפי קבוצה מוגדרת. המשב"ל הרחיב מעט את ההגדרה, כדי להבהיר שהכוונה היא למדיניות מסודרת של קבוצה שלטונית, מול קבוצה אחרת, חלשה ממנה. ההגדרה הדגישה שמדובר במדיניות כתובה וברורה, שמטרתה להסדיר את העליונות של קבוצה אחת כלפי האחרת.
המאמץ הגדול להגדיר מהו אפרטהייד היה כדי להיעזר בחוקים הללו גם בעתיד, ולא רק נגד המשטר הדרום-אפריקני. המשטר הדרום אפריקני היה מקרה קיצוני ביותר, אבל חשוב היה להגדיר את האיסור על אפרטהייד כך שימנע גם מקרים דומים.

 

רקע היסטורי
הלבנים הראשונים הגיעו לדרום אפריקה במחצית השנייה של המאה החמש עשרה. הם ייסדו את קייפטאון (כף התקווה הטובה). ספינות רבות הגיעו לאזור, בצירי המסחר לאסיה ולאירופה. הלבנים הראשונים היו הולנדים, ומיעוטם צרפתים.
המתיישבים העניקו שירות לספינות שהגיעו לאזור, ובהמשך החלו לעסוק בעצמם בסחר. במאה השבע עשרה הגיעו אלפי הולנדים לאזור, ובמאה השמונה עשרה היו כבר כ-15 אלף. הם כינו את עצמם "בורים", בהולנדית, איכרים. קראו להם גם אפריקנרים (להבדיל מאפריקנים שחורים).
במאה השמונה עשרה החל להיווצר מתח בין האוכלוסייה המקומית לבין הלבנים, שהביאו עמם הרבה ידע ורעיונות אחרים. המתיישבים הגיעו עם רוח חלוצית ועם הרבה התלהבות. הם קיבלו סיוע רב מממשלת הולנד, ולאט לאט השתלטו על חיי המסחר והכלכלה באזור.

 

ב1814, העבירה הולנד את המושבה לאחריות בריטניה. הבריטים החלו לנהל את המושבה, והעבירו אוכלוסייה בריטית גדולה כדי שתעסוק בניהול. כך נוצר מתח נוסף באזור- בין הבריטים לבין הבורים. האוכלוסייה הבריטית נבדלה מן האוכלוסייה הבורית: הבורים הגיעו על בסיס של יוזמות מסחריות פרטיות, ולא כמשלחת הולנדית רשמית. הם היו בעיקר חקלאים שרצו לעבד את האדמה ולפתח את השטח. הבריטים היו בעיקר פקידים, אנשי צווארון לבן, שנשלחו מטעם הממלכה להשגיח על הנכס.
היה הבדל גם ביחס של המתיישבים למקומיים: הבורים ראו בשחורים כוח עבודה שיכול לסייע להם, ואילו הבריטים היו ליבראליים יותר כלפיהם. הבורים ראו את האדמה כשלהם. הם חששו שהאימפריה הבריטית תדחק את רגליהם מן האי.

 

בשנת 1835, החליטו הבורים לעזוב את קייפטאון ולהיכנס למרכז היבשת. הם קראו לזה "המסע הגדול", שנמשך עד שנת 1843. כעשרים אלף בורים לקחו את נשיהם, את צאנם ואת טפם, ויצאו למסע. בכל יום הם הלכו כמה קילומטרים, ובלילה הקימו מחנה. המחנה היה בנוי כך שהכרכרות מסודרות במעגל גדול, הגברים לנים בכרכרות עם רוביהם מופנים החוצה, ובתוך המעגל הפנימי ישנים הזקנים, הנשים והילדים. המקומיים ידעו שהמתיישבים הבורים חיו בדרום היבשה, וכאשר אלה יצאו צפונה, המקומיים החלו לתקוף אותם. לפיכך היה צריך להגן על הבורים הנודדים. שיטת המחנה העגול נקראה לאגר.
בסוף המסע, התיישבו הבורים במרכז אפריקה, והשאירו את הבריטים בדרום, בקייפטאון. במרכז אפריקה, החלו הבורים לחפור מכרות, לעבד את האדמה ולפתח את הקרקע, לשיטתם.

 

בדרכם במסע הגדול, הבורים היו יורים בכל דמות חשודה שנעה לעברם, בלי הבחנה כלל. השיטה הפכה לפילוסופיית התגוננות, כאשר כל מי שלא שייך למעגל המצומצם, הוא אויב. המיעוט הבורי שהתיישב במרכז, הגן על עצמו מפני תקיפות מכל הכיוונים. לאחר שנפגעו מן המפגש עם הבריטים, הם החליטו לסמוך רק על עצמם, לעבוד קשה ולכלכל את עצמם לבדם, מבלי לקבל עזרה מאיש.
לאחר הגילויים הראשונים של הזהב, הבורים הפכו לקבוצה עשירה ביותר. הבריטים, ששמעו על הזהב הרב שנמצא, שלחו משלחות של חוקרים, עורכי דין ופקידים שונים, שיבואו לטפל בענייני הזהב. ההצפנה של הבריטים בעקבות הזהב גרמה למתחים בין הבורים לבריטים, ששיאם במלחמת הבורים, בשנת 1899. הבורים נלחמו על המושבה כעל מולדתם, ואילו הבריטים לא חסכו במשאבים כדי להביס אותם. המלחמה נמשכה שלוש שנים. הבריטים הפרידו את הבורים מלוחמיהם, ושמו אותם במחנות ריכוז. בשנת 1902, נחתם הסכם שסיים את המלחמה בכניעה של הבורים.

 

הבריטים, שהיו זקוקים לכוחותיהם עבור מקומות אחרים, החלו להוציא את גדודי הצבא שלהם מדרום אפריקה. היישוב במרכז אפריקה הפך למושבה בריטית. אולם, הבורים, בתעוזתם ובקשר הגדול שלהם לקרקע, עמלו כדי להשיג עליונות פוליטית על פני הבריטים. הפקידים שנשלחו למושבה כדי לטפל בה, לא היו לוחמים, ואילו התושבים הבורים היו לוחמים בעצמם.
משנת 1910, הבורים שלטו במושבה. הם הקימו את המפלגה הלאומית (נשיונל פרטי) ונישלו את הבריטים. בשנים אלה הייתה זרימה עזה של הולנדים לאזור, שהגדילה את כמות הלבנים בדרום אפריקה. כך נוצר מצב של ארבעה מיליון בורים (75% מהם הולנדים), למול כ35 מיליון צבעונים ושחורים.
לקראת מלחמת העולם השנייה, הבריטים תמכו בבעלות הברית. הבורים, שעשו תמיד ההפך ממה שעשו הבריטים, תמכו דווקא בגרמניה. כאשר החלה בריחה יהודית מאירופה, בשנות השלושים, יהודים רבים הגיעו לדרום אפריקה (כעשרים אלף). אולם, במהלך מלחמת העולם השנייה, הודיעה ההנהגה הבורית כי יהודים לא יוכלו להיכנס לדרום אפריקה. למעשה, כבר בשנות העשרים, כאשר היה צורך במהנדסים ובאנשי מקצוע רבים שיטפלו במכרות וכן הלאה, הגיעו יהודים רבים לאזור.

 

בשנת 1945, עם סיום המלחמה, המנהיגות הבורית הבינה ששגתה בתמיכתה במדינות הציר. המנהיגות הלבנה הבינה מי ניצח, ותוך זמן קצר ניצבה לצד המחנה האירופי, והחלה ליצור קשרים עם בעלות הברית. עם ראשית המלחמה הקרה, התייצבו הבורים בצד האירופי הקפיטליסטי. הבורים ראו עצמם כחלק מאירופה, השתתפו בכינוסים אירופיים, וראו עצמם כשלוחה אירופית בדרום יבשת אפריקה. הם ביקשו מהעולם להכיר בדרום אפריקה כמדינה אירופית מודרנית, המתנהלת על פי התרבות המערבית והנוצרית.
הדרום אפריקנים העניקו למערב שירותים חשובים מאוד, במלחמתו בקומוניזם. המרחב האפריקני היה פרוץ מאוד להשפעה קומוניסטית, פרט למדינה הלבנה ששלטה בדרום אפריקה. תושבי המדינות בחגורה הצפונית לדרום אפריקה (נמיביה, זימבבואה וכן הלאה), הבינו את המצב שנוצר בדרום אפריקה, וניסו להעביר את המסר הלאה לעולם. מאחר שהייתה עוינות גדולה מאוד כלפי כל הלבנים, ברחבי אפריקה, הקומוניזם הצליח לחדור ליבשת ולחזק את המדינות הללו למול המערב.
ללבנים בדרום אפריקה היה נוח לאסוף מידע על תמונת המצב הקומוניסטית באפריקה, בגלל קרבתה לאותן מדינות. העולם המערבי (אירופה-ארה"ב) ראה את דרום אפריקה כמאחז חשוב ביותר באפריקה, בקרב מול ברית המועצות.

 

לציבור הלבן בדרום אפריקה לא הייתה בעיה להתמודד עם האויבים שסביבה, כשם שהתמודדה בתקופת הלאגר. בהתחלה, האויבות היו המדינות האפריקניות הסמוכות, ובהמשך, כל העולם כולו. לבורים הייתה ברית עם הודו. מהגרי עבודה רבים בדרום אפריקה היו מהודו, כיון שהבורים לא הסתמכו על המקומיים בשביל לבצע עבורם עבודות. כך נוצרה הקטגוריה של הצבעוניים בדרום אפריקה.
כאשר נוצר משטר האפרטהייד, שהפריד בין צבעונים, שחורים ולבנים, ההודים היו בין הראשונים להבין את הזוועה שבמשטר הדרום אפריקני. מיליון הודים שהתגוררו בדרום אפריקה, סיפרו על המתרחש במדינה. המנהיג ההודי גנדי, הגיע לדרום אפריקה כעורך דין צעיר, כדי לטפל באינטרסים של ההודים שמתגוררים שם. כאשר נתקל בהפרדה הגזענית שהתקיימה שם, הוא ארגן את האוכלוסייה ההודית לכל מיני מהלכים נגד המשטר הלבן.

 

מהיום הראשון שנכתבה חוקת האפרטהייד, נוצר בדרום אפריקה שלטון גזעני איום ונורא. בשנות החמישים, העולם כמעט שלא שמע על זה. בכוונה נבחר למשטר שם בשפת האפריקנרים (אפריקנס), ולא בשפה האנגלית. במחצית השנייה של שנות החמישים, כאשר ארה"ב כולה הזדעזעה מן ההפרדה במדינות הדרום, איש לא התייחס להפרדה בדרום אפריקה.
ההודים, שהיו מדינה צעירה וחדשה, הבינו שאין בכוחם לעשות דבר. הם רחוקים מדי מאפריקה וחלשים מדי. לכן, עשו שימוש במוסדות האו"ם, והתריעו במשך שנים רבות על הנעשה בדרום אפריקה. למרות זאת, לא נעשה דבר בעולם, לאורך שנות החמישים ושנות השישים.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מהי שיטת ימימה?
שיטת ימימה שעל פיה פותחו קלפי ימימה, היא שיטת חשיבה שונה, הכרתית, שבנויה מאלמנטים שונים מעולם ...
מהן עבירות מין
עבירות מין היו בעבר נורמות התנהגותיות שהוסתרו הן על ידי המבצע והן על ידי הנפגע. בשנים ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 2 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons