סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
31/05/2020 | 03:49

מוסדות האיחוד האירופי

גרסה להדפסה
מוסדות האיחוד האירופי ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
הפרלמנט האירופי- יושבים בו 732 איש שנשלחו מ-27 מדינות האיחוד. מושב הפרלמנט בד"כ בשטרסבורג ומידי פעם יושבים בבריסל ובלוקסנבורג. הבחירות נערכות מידי חמש שנים.  אלו בחירות שמתקיימות באותו סופ"ש בכל המדינות. שיטחת הבחירות היא מעורבת. במדינות בהן השיטה היא יחסית בוחרים לפרלמנט גם בשיטה יחסית ובמדינות בהן השיטה רובית בוחרים לפרלמנט האירופי בשיטה רובית ובמדינות בהן השיטה מעורבת (כמו בגרמניה) בוחרים לפרלמנט האירופי בשיטה מעורבת. בפרלמנט האירופי החברים יושבים לא על פי מדינות אלא עפ"י השתייכות אידאולוגית. לפרלמנט האירופי מגיעים אלו שחלם מאמינים הרעיון האירופי וחלקם פנסיונרים מהפוליטיקה המקומית.  תפקידי הפרלמנט: הרשות המחוקקת, פיקוח על התקציב, פיקוח על הרשות המבצעת. הייצוג בפרלמנט לכל מדינה תואם את גודל האוכלוסייה של כל מדינה. גרמניה לא קיבלה יותר נציגים לאחר איחוד גרמניה, למרות שכמות האוכלוסייה בה גדל מאוד. הפרלמנט הוא מאשר את המועמדים לנציבות האירופית. הנציבים מתמנים ע"י המדינות השונות, הנציבים הם בדרג של שרים, ולרוב הפרלמנט מאשר את המינויים. הנציבות מחוייבת לשלוח דוח חודשי לפרלמנט על פעילותה. לאחר מכן, המידע מתפרסם. הפרלמנט הינו הנציג היחיד של האזרחים האירופאים.
מועצת השרים- זהו הגוף המקבל החלטות. היום חברים בו 27 שרים. במקור היו אלו 27 שרי החוץ. מסוף שנות ה-70 מועצת השרים נפגשת גם כמועצת שרים וגם נפגשת המועצה האירופית (שבה יושבים 27 ראשי המדינות). המועצה מקבלת את החחלטות בכל הנושאים. בהתאם לנשואי הדיון נפגשים השרים הרלוונטיים. קבלת ההחלטות במועצה מתקבלת עפ"י רוב. בעבר היה לכל מדינה הזדמנות להטיל וטו. לא לכל שר יש רק קול אחד. יש הפחתה בעוצמת מועצת השרים כי יש נושאים שאינם לאומיים. מועצת השרים מגישה תוכנית שנתית לפרלמנט האירופי ובנוסף לכך הפרלמנט האירופי רשאי להגשי שאלות בכתב למועצת השרים ומועצת השרים מדווחת לפרלמנט על ההחלטות שלה.
בית הדין האירופי- מקום מושבו בלוקסמבורג. יושבים בו 27 שופטים. כל חוק אירופי גובר על חוקים במדינות.
הבנק האירופי

מ-57 שהחל האיחוד היו שלוש דילמות שהיה צריך להתמודד איתן:
1.    יש מתח בין לריבונות לעל לאומיות. בכל מדינה יש זרמים שמתנגדים לויתור על הריבונות.  הויתור הקשה היה על המכס והעניין המוניטרי.
2.    הרחבה מול העמקה. המתח בין הכנסת יותר מדינות לאיחוד או העמקת הקשרים בין המדינות החברות כבר.
3.    יחס למדינות שאינן באיחוד. רצון הרוב היה לחיזוק האיחוד האירופי, העמקת הקשרים הפנימיים. לגרמניה היה אינטרס ברור לצרוף מדינות מזרח אירופה בגלל העניין המסחרי מה שלא היה בצירוף המדינות האחרות (פורטוגל, יוון, ספרד וכד'). גרמניה תמיד נתנה את המשאבים הכי גבוהים לתקציב האירופי.  גרמניה תמיד הייתה רגישה ביחסים עם המדינות הקרובות ובמיוחד ארה"ב.

ESM – European Single Market - 1/1/1993
European Monetary Union – 1/1/99
European Monetary System – 1978-1979

בין שנת 1971-1973 אירופה עברה לשערי חליפין ניידים. בשנת 73 9 מדינות קבעו מדיניות חקלאית משותפת. בשנת 78 הגרמנים יוזמים הצעה (שמידט שר הכלכלה הגרמני)  לנסות לייצב את התנודות בשערי החליפין ואז מוקמת המערכת המוניטארית האירופית שהחל ב-79 והתקיימה עד 99, עד להקמת האיחוד המוניטרי האירופי. המדינה עפם רמת האינפלציה הנמוכה ביותר ורמת היציבות הגבוהה ביותר הייתה גרמניה ולכן המארק הגרמני הפך לעוגן שאלו שרצו להצטרף למערכת המוניטארית האירופאית. היה צורך שהבנק המרכזי הגרמני (הבונדס בנק|) החזק באירפה יהיה מוכן לרכוש מטבעות זרים ולסייע לכלכלת אותה מדינה. גרמניה תיפקדה כמייצב. עוצמת הבנק הגרמני בשנים אלו הייתה גבוה מאוד. מיטראן היה סוציאליסט וצרפתי ולא מצא חן בעיני מה שקרה באירופה, שהבנק הצרפתי ננגר אחרי זה הגרמני. בשנות ה-80 מיטראן הפריד בין משרד האוצר לבנק המרכזי והציע לגרמנים איחוד מוניטארי. הגרמנים ובמיוחד הבונדס בנק התנגד לאיחוד זה. רק אדם אחד במערכת הפוליטית הגרמנית, הלמוט קול, תמך במהלך זה. הוא התחייב, כאשר צרפת תמכה באיחוד גרמניה, לתמוך באיחוד מוניטרי. הגרמנים פנו לבית המשפטו לחוקה בגרמניה שהאיחוד המוניטרי אינו חוקי. בית המשפט דחה את העתירה. הגרמנים הבינו כי הם צריכים להקים את האיחוד המוניטרי אז הם טילו הרבה כללים שיבלמו את המדיניות הדרומיות (צרפת ואיטליה שהיו בעלות מדיניות אינפלציוניות). הם הציבו תנאים: כל מדינה שרוצה להצטרף לאיחוד המוניטרי צריכה לעמוד בקרטריונים של מאסטריכט, הפרדה בין הבנק המרכזי של כל מדינה ובין משרד האוצר (המדיניות המוניטארית נקבעת בבנק ובלי השפעות פוליטיות), אמנת היציבות והצמיחה, ECB – הקמת הבנק המרכזי האירופי בפרנקפורט. ב-1991 הוקם הבנק לשיקום מזרח אירופה ומרכזה בלונדון. אך גרמניה חיכתה בסבלנות ותפיסת הבנק של גרמניה זו תפיסת הבנק האירופאית הממקום בגרמניה ובפעמיים הראשונות כן הציבו שמרנים כניגיד הבנק האירופאי המרכזי, אך לא גרמני ובתפקיד החשוב של התחום הכלכלי והסטטוסטי שמו גרמני.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Aviv10
  • אודות Aviv10
  • מידע נוסף

אודות Aviv10

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Aviv10 ] באמצעות דוא"ל Aviv10@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 16 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons