סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
18/09/2020 | 19:00

מלחמת ווייטנאם

גרסה להדפסה
מלחמת ווייטנאם ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
מלחמת ווייטנאם. זה היה אירוע שהיה קרוב לעימות ישיר בין המזרח למערב. המלחמה הזאת הייתה מלחמה ממושכת עם הפסקות. היא הייתה בערך 30 שנה. הדבר היותר משמעותי הוא שהמלחמה הייתה קץ של עידן מסוים במונחים של תפיסה אמריקאית על יכולות שלהם.
במלחמה הזאת הייתה הצלבה בין שני כוחות שעמדו בו זמנית ויצרו את הקונפליקט הגדול. התהליך הראשון היה תהליך של דה-קולוניזציה שהתנקז למלחמה הקרה. באזור דרום מזרח אסיה שחרור זה מהקולוניאליזם הביא להקמתן של תנועות לאומיות. הו צ'י מין, הקים תנועה לאומית בווייטנאם. מלחמת ווייטנאם הראשונה הייתה בין הצרפתים לבין התנועה הווייטנאמית בראשותו של הו צ'י מין. זה היה בין 1945 – 1954. השאלה היא מה לאמריקאים ולמלחמה זו. הרי המדיניות של האמריקאים הן נגד האימפריאליזם, אז איך זה שהם בצד של הצרפתים?

 

האמריקאים גילו באזור מקור חשוב למוצרים אסטרטגיים. למקום זה הייתה חשיבות רבה בעיני האמריקאים. האמריקאים השתלטו על יפן בשנת 1945. במשך כחצי מאה הם ביססו את השליטה באזור על יפן. האמריקאים הצליחו לגרום לכך שהיפנים יהיו תלויים מאוד באמריקאים. היפנים היו הידיד הגדול של האמריקאים. היה ברור לאמריקאים שיש סכנה שהאזור של המזרח הרחוק לא יהיה פתוח לשליטה כלכלית יפנית. כאשר זה קרה ב- 1949 ישנו חשש גדול שאם ייתנו לזה להצליח גם ווייטנאם וכל מה שקשור אליה יכול ליפול ויחד איתו האפשרות לשיקומה של יפן.
הו צ'י מין הנהיג תנועת שחרור לאומית והוא היה קומוניסט. הוא הצליח להשתלט על אזור צפון ווייטנאם. התפיסה האמריקאית הייתה שמדובר באפיק של הקומוניזם העולמי. הזיהוי הזה סיפק דלק לאחד המנועים שהניעו את הקטר במשך 30 שנה של היסטוריה. היו שברים גדולים מאוד בין הו צ'י מין למוסקבה ולמהאו. בשלבים הראשונים של העימות הו צ'י מין ניסה ליצור קשר עם האמריקאיים. האמריקאיים סרבו בכל תוקף.
לאור העובדה שב- 1950, כאשר המלחמה עם הצרפתים מתנהלת, הו צ'י מין מקבל עזרה מהסינים. לכן האמריקאים מסייעים לצרפתים. בסוף שנות ה- 40 ראשית שנות ה- 50 האמריקאים שמו לנגד עיניהם להחזיר את גרמניה למערכת הבינלאומית. אחד הבלמים לזה הייתה צרפת. התמיכה הכלכלית בצרפתים הייתה קלף חשוב של האמריקאים. הסיוע האמריקאי הלך וגדל, וב- 1952 הוא הגיע לשליש מהוצאות הביטחון של צרפת. הממשל של אייזנהאואר חשב שהתמיכה בצרפתים חשובה ביותר.
דיין ביין פו. אחת מהטכניקות של הו צ'י מין הייתה היכולת שלהם לחדור לדרום דרך לאוס. לכן אזור זה הייתה נקודת משמר צרפתי חשובה. ב- 1954 היה עימות מכריע בנושא זה. דיין ביין פו נפלה וחלק גדול מהכוח הצרפתי הושמד. מאותו רגע יש התפצלות. ווייטנאם פוצלה לשתי מדינות. הצד הצפוני בראשותו של הו צ'י מין. ומדינה דרומית. מרגע זה ובמשך 20 שנה האמריקאים ניסו לטרפד את האיחוד של ווייטנאם. מ- 55 ואילך האמריקאים תמכו בדרום וניסו למנוע את האיחוד.

 

 

האמריקאים רצו להקים שלטון מקומי אוהד. הן ייבנו אומה ווייטנאמית ויפתחו אותה בתהליכי דמוקרטיזציה וזאת ע"י הקמת צבא. מ- 54 ה צפון ווייטנאמים כיבדו את כללי המשחק. הסיוע לדרום ווייטנאם היה נדיב ביותר. הדרום וויטנאמים קיבלו קרוב לביליון דולר. הרעיון היה לבנות צבא שיוכל לעצור פלישה מצפון ווייטנאם. המלחמה שהתפתחה הייתה שונה בצורה טוטאלית. הם גם נכשלו מבחינה כלכלית ופוליטית. הכסף האמריקאי הלך למוצרי צריכה. הוא לא הופנה ליצירת תשתיות כלכליות.
האירועים האלה עד סוף שנות ה- 50, המצב הזה בווייטנאם היה שקט. הצפון בראשותו של הו צ'י מין ישב בשקט. ב- 59 הוויטנאמים קיבלו החלטה לחדש את המלחמה. המלחמה הייתה שונה לחלוטין ממה שהאמריקאים חיכו לה. השיטה הייתה מלחמת הגרילה הגדולה והמוצלחת יותר בהיסטוריה. מדינה לא מפותחת ומפגרת טכנולוגית המליחה לעמוד מול המעצמה הגדולה ביותר ולנצח. השיטה הייתה להכות באויב על ידי שימוש באוכלוסיות מקומיות. המלחמה הזאת הפתיעה לחלוטין את האמריקאיים והניסיונות הראשונים להתמודד עם זה לא צלחו.

 

 

זה השאיר את הבעיה לא פתורה לקנדי. עד קנדי האמריקאים לא שלחו כוח אדם להלחם. גם אחרי קנדי הייתה רתיעה גדולה לשלוח חיילים להלחם. קנדי לא היה מוכן לשלוח כוחות. מצד שני, קנדי היה אמון על המוטו של לא נתן להם. איך מתמרנים בין כך שחייבים לנצח את המלחמה לבין ההתנגדות בקונגרס. הפתרון היה לשלוח יועצים. מאותו שלב החל מסע שנמשך מ- 61 עד ראשית שנות ה- 70.
הקונטקסט של המלחמה הקרה היה חשוב. אתה מפסיד פה הפסדת מול ברית המועצות. קנדי לא היה מוכן לזה. הרעיון של היועצים היה רעיון של קנדי. שלהי תקופתו של קנדי עומדת בפני אירוע שהיו לו משמעויות כבדות. במחצית השנייה של שנות ה- 50 הייתה השתלטות של משטר די מושחת. הניסיון הראשון להפילו לא הצליח והניסיון השני הצליח. זה מבליט את העובדה שהשלטון של דרום ווייטנאם נשען על כידונים גם פנימה. זה מסביר את הקלות הרבה יחסית במלחמת הגרילה ע"י הצפון. המשטר שהאמריקאים מנסים לבנות עליו היה לא יציב.
ג'ונסון היה נשיא שענייני חוץ לא היו התחום שלו. אותו עניין פוליטיקה פנימית. הוא ראה במלחמת ווייטנאם איזשהו עניים שמפריע לו ולכן צריך לפתור את זה. ג'ונסון הניח את מלוא המשקל האמריקאי בווייטנאם. הוא היה פתוח לפתרונות צבאיים. בסוף 1963 הצפון ווייטנאם הסלימו את הלחימה וחדרו לדרום. ג'ונסון החליט להגדיל את מספר היועצים והוא הגיע לקרוב לרבע מליון. הוא החל בהפצצות אסטרטגיות. זה היה פתרון ביניים. הפתרון אמר שלא נשלח את מלוא הכוח, אלא נשיג את ההכרעה ע"י הפצצות אסטרטגיות. למשך תקופה ארוכה האסטרטגיה נשענה על שימוש בנשק זה. הוא שימש כמט עשור שלם. מה היה הרעיון? היעד האחד היה לפגום ביכולת ייצור ותנועה. זה נעשה למטרות בצפון. במקביל האמריקאים היו חייבים להתמודד עם המלחמה בפועל שהיו במרכז ובדרום. הרעיון היה אדמה חרוכה פיזית. קודם מפציצים אחר כך שואלים. למעלה מחצי מהיערות של ווייטנאם הושמדו. זה היה כנגד הוויטקונג. הכוח האמריקאי הגיע כבר ל- 500,000. באותה תקופה הם מפעילים כוח רב. הרעיון היה שזה ימוטט את הצפון ווייטנאמים. זה מנע הצלחה של הצפון.

 

 

אי אפשר להלחם ולנצח מלחמת גרילה באמצעות נפל"מ. הצפון ווייטנאמים נכנסו כמו נמלים בתוך האדמה. הם אף פעם לא נכנסו למלחמה חזיתית. במקביל להאצה של המלחמה הייתה האצה של הסובייטים והסינים. היה פה שיקול טכנולוגי. הנשק של מי ינצח. הסינים כיסו את החלק של הלוגיסטיקה. ההוצאות של המלחמה היו אדירות. מ- 1954 למשך עשרים שנה היו 170 ביליון דולר. התקופה של ג'ונסון הייתה התקופה הראשונה שהחלו להעלות ספקות ביחס למלחמה. במקביל התחילו להישמע קולות שצריך לצאת מהמלחמה. הוויכוח בתוך החברה האמריקאית על נכונות המלחמה התחיל בתקופתו של ג'ונסון.
ג'ונסון כתוצאה מכך שהמלחמה לא הוכרעה ניסה להציג גם פאן אחר ושיחק ברעיון של מסע ומתן עם צפון ווייטנאם. אבל התנאי היה שלא יאחדו את דרום ווייטנאם. כשניקסון עלה לשלטון הרעיון היה להפסיק את המלחמה בכבוד. עושים את זה על ידי דיפלומטיה כפייתי. התוצאה הייתה שהמסות הגדולות ביותר של ההפצצות היו בתקופתו של ניקסון. למעלה מ- 4 מיליון וויטנאמים הפכו לפליטים, מיליון וחצי ברחו ונוצרה שואה אקולוגית. בסופו של דבר התוצאה הייתה שצריך לקבל את הרעיון של הפסקת אש. האמריקאים חיפשו כיסוי לצאת בכבוד מהמלחמה. ב- 1975 קיבלו החלטה שהמלחמה תסתיים, האמריקאים יעזבו את וייטנאם, וגורלה של ווייטנאם נשארה פתוחה. הצפון כבש את הדרום.

 

 

המלחמה הייתה שואה אמיתית בכל תחום. לא קרה הדומינו הגדול בעקבות המלחמה. לא הייתה תופעת שרשרת של השתלטות הקומוניזם. הביקורות הגדולות היו ביקורות שהתנהלו במיוחד בתקופתם של ניקסון וג'ונסון. האם הפרשה הזאת יצרה שינוי רדיקלי בתפיסת האמריקאים את עצמם בנכונות שלהם לצאת למלחמה. בטווח הקצר כן. בטווח הארוך לא. מלחמת המפרץ, אפגניסטן, יוגוסלביה. האמריקאים לא התקפדו פנימה בעקבות ווייטנאם. האם הנכונות לחשוב על הכוח האמריקאי, האם הוא מוגבל כל זה לא נעלם. מצד אחד המלחמה הזאת לא יצרה שבר. ווייטנאם נתנה "דגל" לכל המתנגדים לקו הזה. אותו דבר לגבי אלה שחשבו הפוך. שיש גבול לכוח האמריקאי, שצריך לתת יותר כוח לרשות המחוקקת.
האמריקאים ניסו להפוך את המלחמה לבינלאומית. הם נכשלו כישלון חרוץ. דה-גול סרב לעזור לאמריקאים. מה שעוד הכאיב היה שהבריטים לא תמכו באמריקאים.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אגודת הסטודנטים
  • אודות אגודת הסטודנטים
  • מידע נוסף

אודות אגודת הסטודנטים

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אגודת הסטודנטים ] באמצעות דוא"ל amir_cohen1@walla.co.il
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 22 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons