סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
26/05/2020 | 00:46

משבר ברלין

גרסה להדפסה
משבר ברלין ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
מ- 1958 עד 1962 זה משבר ברלין השני. המשבר השני נמשך 4 שנים. חרושצ'וב איים במשבר גרעיני אם זה לא ייפתר. אבל זה היה מול סירוב אמריקאי תקיף. לקח כמה שנים עד שחרושצ'וב הבין שהוא לא יוציא מהמערב שום דבר. האיום של חרושצ'וב היה בלוף, והתברר שהיתרון האמריקאי היה בין 1:3 ל- 1:10.
ב- 1962 קנדי עלה לשלטון בארה"ב. קנדי היה הרבה יותר גרוע לרוסים, בראיה של הרוסים עצמם. ב- 1961 היה את משבר מפרץ החזירים, ולכן חרושצ'וב חשב שעם קנדי אי אפשר לעשות עסקים. בנובמבר 1962 הרוסים הכניסו טילים גרעיניים לקובה. זו הייתה קריאת תיגר פוליטית שכמוה האמריקאים לא ידעו. השאלה הגדולה הייתה למה חרושצ'וב עשה את זה?
קנדי היה נשיא שכיהן פחות מ- 3 שנים. היה פער גדול בין הדימוי של קנדי בתקופתו למה שהיום יודעים עליו. המעניין היה הדימוי שנוצר לו במהלך תקופתו. נוצר הדימוי שיכול היה להיוצ עולם אחר אם היו נותנים לו לסיים את כהונתו. הוא בלט על רקע האפרוריות של האנשים שהיו לפני ואחריו. קנדי, בניגוד לאיזנהאואר היה היפראקטיבי. לעומת קנדי הוא היה ספינקס במונחים של עשייה בינלאומית. קנדי עלה לשלטון כדי לשנות. הרעיון היה לעשות ולא לתת ולעשות בכוח. הוא חשב במונחים של כוח ועימות בכל הגלובוס. הקונספציה נבעה ממלחמת העולם השנייה, ממה שקרה לבריטים ולצרפתים ומהיריבות עם הסובייטים. לכן האיש הזה הציג מול בריה"מ פלטפורמה הרבה יותר נוקשה כי היא הייתה אקטיבית. הוא עקף בצורה שיטתית את משרד החוץ. הוא לקח טכניקות שונות של התייעצות. ברור לחלוטין שבמצב זה הדוקטרינה של חרוצ'וב לא תצליח.
ב- 1962 מטוסים של האמריקאים מגלים את הטילים בקובה. מה חרושצ'וב רצה להשיג. ברור לחלוטין שחרושצ'וב כן ניסה לכפות מאזן אחר, ולסחוט דיאלוג מהאמריקאים. הוא כנראה רצה לתקן מאזן אסטרטגי. הטילים בקובה סוגרים את הפער האסטרטגי עם ארה"ב. זה משתלב היטב בדוקטרינה של חרושצ'וב. הפעולה הזאת הוצגה כאמצעי לכפות על האמריקאים לא לפלוש. ההימור בפעולה היה ברור.
הטכניקה הייתה לנצל מזג אוויר ולהשתמש בהסוואה, להעביר טילים מפורקים. הרעיון היה שהרוסים יעבירו מסה מסוימת של טילים כדי להציג מול האמריקאים איום בלתי נסבל. הם כמעט הצליחו. כאשר הטילים התגלו כבר היו ראשי חץ גרעיניים בקובה. הוא לא העריך נכון את התגובה האמריקאית. לא עלה על דעתו שהאמריקאים יפעלו פיזית נגד הטילים. מה שנשגב מבינתו הייתה האפשרות של הטלת סגר על קובה. קודם כל להודיע על כך קבל עם ועדה ולהעביר את הכדור לרוסים. רק חלק קטן מהטילים הגיעו לקובה. הרעיון היה לחסום את הדרך לספינות הרוסיות. המשמעות הייתה שאם חרושצ'וב ממשיך להעביר טילים הוא גורם למלחמת עולם. המתח הזה נמשך יומיים כאשר קנדי הופך את זה לנושא פומבי. התוצאה היא שחרושצ'וב נסוג.
השאלה היא האם קנדי לא סיכן במלחמת עולם שלא לצורך. היום אנו יודעים שזה היה מאוד קרוב. האם לא היה כאן הימור גם מהצד של קנדי. יש וויכוח גדול בנושא זה.
חרושצ'וב ירד מהבמה הפוליטית, קנדי נרצח, אבל המשבר מסמל דרך חדשה במלחמה הקרה. זוהי הפעם היחידה שכמעט הייתה מלחמה גרעינית. כתוצאה ממשבר זה הרוסים שינו קו. התפיסה של חרושצ'וב קרסה, ויורשיו לא ניסו עוד את המשחק הזה. גם בריה"מ וארה"ב הסכימו להגיע להסכם של פירוק נשק גרעיני ב- 1963. המשבר הזה יצר את הקו האדון בין מוסקבה לארה"ב שתמנע מלחמה. נפתחו כמה הסכמים כלכליים. שני הצדים הגיעו להבנה שצריך להגיע להסכמה של הגבלה על נשק גרעיני. הרוסים שיחקו על בלוף עד אמצע שנות ה- 60. האמריקאים הגיעו למסקנה שאין שום יתרון במספרים אלו. שני הצדדים הגיעו להבנה של איזון. שני הצדדים הסכימו, בעקבות הסכנה, להגבלה מרצון של יכולת ההגנה על אוכלוסייה אזרחית.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אגודת הסטודנטים
  • אודות אגודת הסטודנטים
  • מידע נוסף

אודות אגודת הסטודנטים

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אגודת הסטודנטים ] באמצעות דוא"ל amir_cohen1@walla.co.il
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 22 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons