סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
13/08/2020 | 13:53

נועה עדות- חירות מחשבתית

גרסה להדפסה
נועה עדות- חירות מחשבתית ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות הכותבת: נועה עדות, אשת חינוך ורוח, מנחה ויועצת לאסטרטגיות חשיבה ניהוליות, פיתוח מנהיגות, פיתוח צוותי מנהלים והדרכה, מנהלת פיתוח והדרכה במרכז לחשיבה יוצרת.


תקציר המאמר של נועה עדות בנושא חירות מחשבתית  


במאמר זה הגב' עדות נועה, יוצאת בקריאה למאבק שמטרתו להשיג חירות מחשבתית, שהינה מבחינתה אחת מהזכויות הטבעיות של האדם עליה אנו מצווים לשמר בקנאות יתרה. השמירה על החירות המחשבתית יסודה בחינוך הולם, ביצירת סביבות חיים, למידה ועבודה המאפשרות את השיח החופשי של האדם בעולם עם עצמו ועם הסובבים אותו.


 ההצעה היא  לבודד את האדם מראשית דרכו ממסיחים המרחיקים אותו ממהותו, מתחומי התעניינותו, מסקרנותו הטבעית, מכוחו האדיר ליצור, לחדש ולהתחדש ללא הפסקה.


נועה עדות מטיפה לפתיחות מחשבתית, מסבירה כי אין זה מאוחר לעודד פתיחות מחשבתית המאופיינת על ידי חירות חשיבתית גם בגיל מבוגר.


 באם נשכיל להבין מהי החירות המחשבתית נוכל לעודד אותה, לטפח אותה ולדרוש אותה כמניע לעשייה והתנהלות אישית, משפחתית, חברתית ועסקית.המאמר- חירות מחשבתית מאת נועה עדות


"המשמע ה"חיובי" של המלה "חירות" נובע ממשאלתו של היחיד להיות אדון לעצמו.  [...] אני מבקש להיות מכשיר של פעולותיי הרצוניות שלי, לא של זולתי. אני מבקש להיות סובייקט, לא אובייקט; להיות מונע על-ידי שיקולים, על ידי תכליות מודעות, שהם משלי, ולא על-ידי גורמים המשפיעים עלי כביכול מבחוץ. אני מבקש להיות מישהו, לא אלשהו; עושה, מחליט, לא מי שמחליטים בשבילו, מכוון-עצמי ולא מופעל על-ידי הטבע החיצון או על ידי בני-אדם אחרים, כאילו הייתי חפץ, או בעל-חיים או עבד..." ישעיהו ברלין, ארבע מסות על החירות


סר ישעיה ברלין היה פילוסוף פוליטי והיסטוריון של רעיונותיהודי-רוסי-בריטי, נחשב אחד מההוגים הליברלים המובילים של המאה ה-20. בחרתי לצטט ממאמרו "שני מושגים של חירות", שבו הבדיל בין חירות חיובית לחירות שלילית, מאמר uמהווה חלק חשוב בדיון מאז על היחס בין חירות ושוויון.


את התייחסותו למושג חירות חיובית אימצתי כנקודת מוצא להתבוננות במושג חירות מחשבתית.
הזכות לחירות היא אחת מהזכויות הטבעיות של האדם, חירות מחשבתית הינה אחת מהזכויות הטבעיות של האדם , עליה אנחנו מצווים לשמור בקנאות יתרה. לשיטתי שלילת חירות מחשבתית מאדם או מקבוצת אנשים היא מעשה בלתי מוסרי הנוגד את הצדק הטבעי, ומכאן קיימת הצדקה כמעט אוטומטית למאבק שמטרתו היא השגתה.


כיצד ניתן לקחת את החירות המתוארת על ידי ישעיהו ברלין לתחום המחשבה, לחינוך המעודד חירות חשיבתית, לעשייה המולידה חירות במחשבה וגורמת לאדם להיות אדון לעצמו, לחשיבה ההופכת אותו לסובייקט המונע על ידי גורמים פנימיים?


 כיצד נגדל אדם להיות מישהו?


עורך דין יניב גבריאל, מנהל קורס חשבי שכר חשיבה היא פעילות העוסקת במידע, הן הנקלט מבחוץ על ידי החושים והן הנשלף מבפנים, מהזיכרון וארגונו מחדש וכן בעזרת תהליכים שונים ליצירת מידע חדש. החשיבה נעשית באמצעות רעיונות, סמלים וייצוגים מנטאליים ותוצריה הם אמונות, דעות, רגשות ועמדות. זאת הפעולה העיקרית שעל חירותה אנו מצווים לשמור.


חירות מחשבתית היא מגוון תהליכים מחשבתיים המובילים את האדם ליצירת תוצר מקורי משלו ,שיש לו משמעות, תוצר זה יכול להיות בין פתרון בעיה, רעיון, המשגה, צורה אמנותית, תיאוריה.


חירות מחשבתית מתבטאת בגמישות מחשבתית המובילה לרעיונות חדשים או לדרך חדשה להתמודדות עם סיטואציות קיימות.


החירות המחשבתית מושפעת ממגוון משתנים כגון אינטליגנציהתרבותמסורת, אופי   אולם היא בעיקר  מושפעת ממוסכמות חברתיות וחינוך המאפשר או שולל אותה.


חירות מחשבתית אינה קשורה לפרויקט מסוים ואינה נלמדת היא  מהותית . בבסיס כל אחד מאיתנו קיימת חירות מחשבתית, עד השלב בה אנו נדרשים לרצות את הסביבה, לתת את התשובות הרצויות, להתייחס לדברים בשבלונות קיימות.


חירות מחשבתית נעוצה בדבר הנקרא ביטחון במחשבה וגמישות קוגניטיבית. כאשר הסביבה של הילד ההורים והמערכת שסביב הילד , בשנים ראשונות, מעודדים מחשבה מחוץ למסגרת, הם מאפשרים לו לפתח חירות מחשבתית, שפירושה אי הקיבעון לרעיון או דפוס מחשבה אחד, זאת במקביל לפיתוח היכולת לקבל מספר אפשרויות קיימות  לפתרון בעיה מסוימת.


כיום מערכת החינוך וההורים בהנחייתה מנסים להכתיב חוקיות מסוימת משמע שחריגה מהמסגרת פירושה איום על שלמות המסגרת ו/או עתידו של הפרט בחברה. לפיכך פיתוח חירות מחשבתית דורש מחשבה ויכולת הורית, מורית הכוללת סבלנות, פתיחות, ביטחון בעצמם(המבוגרים) כדי לאפשר את התפתחות החירות המחשבתית של הילד  בלי לחשוש מתוצאותיה.


חירות מחשבתית היא היכולת לעצב במבנה לא שגרתי מסר או רעיון קיימים.  כלומר שילוב רעיונות ושיטות שקודם לא היה קשר ביניהם לכלל שיטת פתרון חדשה.


הסביבה בה חי וגדל הילד חשובה מאוד, אדם שנולד חופשי ויצירתי אך לא זכה לסביבה שתגרה אותו ותעודד את השימוש בכישוריו בנאמנות לעצמו , עלול בסופו של דבר להיות ללא חירות מחשבתית.


חירות מחשבתית בבית, בגן הילדים, בית ספר ובעבודה לא יכולה להיות עניין לפרויקט חד פעמי, אלא עניין מתמשך זאת תפיסת עולם.


מקוריות היא מילת המפתח לחירות מחשבתית,  היא ההיבט של יצירה או המצאה של חשיבה חדשה מקורית.  היא היכולת להסתכל על דבר מזוויות שונות והיכולת ליצור רעיונות תוך שינוי כיוון או תיקון מידע. חירות מחשבתית אמיתית מאפשרת לנו להתגמש ולהרחיב אופקים, לצאת מהמסגרת וליצור עולם חדש בכל פעם מחדש.


עידוד לחירות מחשבתית משמעו כל פעילות שיכולה להתבטא כרעיון חדש או כדרך חדשה כלומר  חשיבה רב-כיוונית, חשיבה מסתעפת, הדגש  אינו בהפקת מידע ממידע נתון,  בדגש  על השגת התוצאה היחידה האפשרית או התוצאה הטובה ביותר אלא חשיבה  זורמת בכיוונים אפשריים, חשיבה שבה לא קיים פתרון יחיד נכון.


 חשיבה מסתעפת  מאפשרת לאדם לחקור בכיוונים שונים מן המצב ההתחלתי על מנת לגלות רעיונות אפשריים רבים ומצרפי רעיונות שעשויים לשרת את הפתרון. חשיבה מסתעפת מוגדרת כיכולת ליצור מגוון של תגובות לבעיה פתוחה (Guilford, 1968).


המקור  לחירות מחשבתית הוא ההקשר (הקונטקסט) הסביבתי. כדי שחירות מחשבתית תתפתח ותהפוך לדפוס חשיבה מנחה התנהלות וניהול חיים, הסביבה  צרכה לספק תמריצים חברתיים או פיסיים,  לרעיונות חדשים להיווצר בתהליך החשיבה של היחיד. דרושה אווירה המאפשרת ומעודדת צמיחה ופיתוח של רעיונות חדשים.


סביבה המעודדת ומעריכה קונפורמיות – לא תאפשר חירות מחשבתית ורעיונות חדשים בה ידוכאו מיד בראשיתם. הסביבה קובעת את הסטנדרטים לתוצרים יצירתיים אשר היחיד עשוי להפנים כחלק מתהליך התפתחותו.לסיכום, בין עשרת סוגי החירות להם זכאי האדם החופשי נכללות הזכות לחופש אמונה כלומר החופש להאמין במה שאתה רוצה לצד החופש לחשוב מה שאתה רוצה- קרי: חופש המחשבה.


אדם חופשי בעל חירות מחשבתית צריך להימנע מדעות קדומות בתהליך החשיבה, צריך להיות עסוק במגוון השערות אלטרנטיביות, במקוריות, בחיפוש ובעיקר להיות מונע על ידי סקרנות.


אדם ( לרבות ילד) שגדל בסביבה המעודדת חירות מחשבתית מונע על ידי רצון לחקור ולדעת.


חירות מחשבתית  היא גורם מרכזי לחקרנות. חירות מחשבתית היא היפוכה של אדישות, היא אופיינת לגיל הילדות ומתאפיינת בסקרנות טבעית. אנו מצווים לשמור עליה, לטפח אותה, לאפשר אותה גם בגיל בגרות כחלק מההוויתנו הכוללת.


החירות המחשבתית הינה מאפיין יסוד של האדם החופשי, היוצר, כל שאנו צריכים הוא לא לדכא אותה.


חירות מחשבתית היא, התנהלות סקרנית, ילדותית, המלווה בחקירה לעומק מתוך עניין, מאפשרת גילוי רעיונות חדשים, מעודדת חשיבה יצירתית, המצאתית, שוברת הנחות יסוד  מוטעות, חושפת אמת.


חירות מחשבתית אמיתית מעודדת חקירה, אינה מאפשרת לקבל דברים כמובן מאליו, מעודדת שאילת שאלות, בלי לפחד לבדוק באם ההפך הוא הנכון. חירות מחשבתית היא עקרון יסוד בחשיבה יוצרת.


חירות מחשבתית מאפשרת לחוות את המהות , להסתכל פנימה, להבין ולהיות מונחים על ידי הרצון האמיתי.


 אני מאמינה כי ערכי הבחירה והשיתוף, הינם בסיס לפיתוח אוירה וסביבת עבודה המאפשרת חירות מחשבתית, יצירתיות, יחסי גומלין, תקשורת חיובית וגמישות, המקדמים מצב מתמיד של תהליכי שיפור והתחדשות.


כיצד נדע שהצליח לנו? כיצד נדע שאנו לא מדכאים חירות מחשבתית?


 כאשר יהיו לנו בשליפה מספר פתרונות אפשריים, כאשר נהיה מוכנים לשנות גישות והיבטים, כאשר נעיז להגיע לפתרונות חדשים ולא מקובלים, כאשר בלי פחד נעז לפתח ולשכלל רעיונות קיימים.


בברכת חירות של חשיבה ועשייה


נועה עדות.

 

תגיות:

גלו מה חוסר באומגה 3 עשוי לגרום לילדים ש...
אם אתם מסתובבים עם אנשים שבריאותם חשובה להם אז בטח נראה לכם שכולם מדברים היום על ...
פתרונות אחסון לרכב עבודה...
כאשר מדובר על זיווד לרכב, המטרה העיקרית היא הפיכתו לבטיחותי ונוח עבור העברה של כלי עבודה - ...
זיווד לרכב
היכן ניתן לרכוש פתרונות זיווד לרכב עבודה של חשמלאי? כיצד ניתן לסדר בצורה יעילה את ציוד ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של martin
  • אודות martin
  • מידע נוסף

אודות martin

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית אינטרנט תקשורת או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ martin ] באמצעות דוא"ל maratbok@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 39 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons