סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
03/06/2020 | 17:46

ניסויים גרעיניים

גרסה להדפסה
ניסויים גרעיניים ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
הסכם הגבלת ניסויים גרעיניים (7/1963): ארה"ב ובריה"מ מגיעות להסכם על הגבלה חלקית של הניסויים הגרעיניים. מבחינת סין, מדובר בקנוניה בין שתי המדינות שמטרתה לתת לסין מעמד נחות בזירה הבינלאומית ולא לאפשר לה להפוך למעצמה גדולה. בנוסף, עצם זה שבריה"מ חותמת על הסכם עם ארה"ב נתפס בעיני הסינים כהוכחה לנטישתה של בריה"מ מעקרונותיה המהפכניים. בעקבות כך בריה"מ הופכת לדעת סין למדינה רביזיוניסטית, והיא איבדה את הזכות שהיתה לה לעמוד בראש המחנה הקומוניסטי. כמו כן, מאו חושש מעתיד המהפיכה הקומוניסטית בסין. הוא מודאג מכך שהרוח המהפכנית בסין מתחילה להיחלש, והוא רואה בצורה שלילית את התחזקות המגמות הבירוקרטיות והקפיטליסטיות בסין. הרקע: בעקבות הקפיצה הגדולה קדימה, מתברר הכישלון הנורא של התכנית הזו, ומליונים מתים ומבחינה כלכלית סין הדרדרה מאוד. לפיכך, בתחילת שנות ה- 60 היו מנהיגים שניסו לשקם את הכלכלה הסינית ולהחזירה לדרכי התפתחות נורמטיביות יותר, בלי הלהט המהפכני. כלומר, מעבר לבירוקרטיה במקום מהפכנות. מבחינת מאו, צריך דווקא כן לחזק את הרוח המהפכנית של סין, וזאת דרך בלימת הרביזיוניזם הסובייטי. בתוך סין זה יוביל למהפיכת התרבות, אבל כלפי חוץ זה הוביל למאבק עם בריה"מ.

 

הפעילות היתה בשלושה מישורים:
1. ויכוחים אידיאולוגיים חריפים שנועדו לחשוף את הפרצוף האמיתי של בריה"מ
2. הסינים מנסים להקים תנועה קומוניסטית אלטרנטיבית שתאמץ את הקו הרדיקלי של סין
3. התנגדות להשתתפות בריה"מ בפורומים של העולם השלישי
פירוט
1. הסינים פירסמו מאמרים שהנושא הכללי שלהם הוא ויכוחים באשר לכיוון הכללי של התנועה הקומוניסטית הבינלאומית. מי שכתב את המאמרים הוא כנראה מאו, והמאמרים דנו בסוגיות אידיאולוגיות מרכזיות, תוך שימת דגש על ההבדל בין הרביזיוניזם הסובייטי לבין הלניניזם הטהור והנכון של סין. הויכוחים לא מפסיקים גם לאחר אוקטובר 1964 כשחרושצ'וב הודח, והמאמרים ממשיכים להתפרסם, בשפות רבות. המטרה היתה ברורה – להביא לדה-ליגיטימציה של הסובייטים ולגייס תומכים לגישה הסינית.

2+3. הסינים דחפו לשת"פ עם מדינות ותנועות שנתפסו כפרו-סיניות. הסינים תמכו ועודדו הקמת מפלגות קומוניסטיות אלטרנטיביות במקרים שמפלגת האם היתה פרו-סובייטית. לדוג', עם בהודו התנועה היתה פרו-סובייטית, אז הסינים עודדו פלג אחר שאימץ דעות פרו-סיניות. עיקר הפעילות היתה תמיכה מוסרית בפלגים (פרסום מאמרים משבחים או פגישות עם ראשי הפלגים בסין כולל אירוח מפואר), אך היתה גם תמיכה כלכלית במקרים מסויימים. הסינים גם פעלו בארגונים בינלאומיים פרו-קומוניסטיים (מועצת השלום העולמית, ארגון הסולידריות האפרו-אסיאני וכו') כדי לתקוף את בריה"מ על הקו הפרו-אמריקאי שלה. מהר מאוד הסינים גילו שעמדותיהם לא זוכות לרוב, בין השאר כי בריה"מ היתה מעצמה דומיננטית, אז בריה"מ ניסתה להקים ארגונים אלטרנטיביים באמצעות מדינות העולם השלישי. לדוג', הקמת ארגון עיתונאים אפרו-אסיאני שהיה אמור להתחרות בארגון העיתונאי הבינלאומי שהסובייטים שלטו בו. מדוע הסינים נכשלו להקים תנועה אלטרנטיבית? הסיבה היא שבסיס התמיכה של סין היו המפלגות האסיאניות, אבל המפלגות החזקות במדינות כמו וייטנאם ואינדונזיה פשוט סרבו לקבל את סין כמנהיגה שלהן, והן הדגישו את עצמאותן. אבל, מה שבאמת השפיע על הנכונות של המדינות לקבל את סין היתה מלחמת וייטנאם. אחרי קיץ 1964, המעורבות של ארה"ב בוייטנאם הולכת ומעמיקה.

 

על רקע זה, הגוש הקומוניסטי ניסה להחליט כיצד יש לפעול, וזה היה מוקד סכסוך בגוש. בריה"מ קראה לכל הגוש הקומוניסטי להתלכד ולעזור לוייטנאם, והיא קראה לשת"פ עם סין למטרה זו, כי לא היה לה גבול עם וייטנאם, והעדיפה להיעזר בסין ובגבולה עם וייטנאם. הסינים דוחים על הסף את ההצעות לשת"פ, והם טוענים שהצלחת המאבק באמפריאליזם האמריקאי תלוי במאבק נחוש ברביזיוניזם הסובייטי. הסינים נתנו למאבק זה עדיפות על פני הסיוע לוייטנאם. סדר עדיפויות זה נתפס כלא ליגיטמי, וזכה לביקורת רבה של מדינות קומוניסטיות רבות. סיבה נוספת היתה שברגע שהסינים ניסו לעודד פלגים פרו-קומוניסטים, הסובייטים סיעו למפלגות האם לחסל את הפלגים האלה. במקביל, בריה"מ פועלת לשיקום מעמדה בעולם הקומוניסטי באמצעות הקרנת דימוי של מדינה מתונה ופרגמטית לעומת סין, שהרי היא מוכנה להגיע עימה להסדרים בנושאים שונים אבל הסינים אינם מוכנים לשתף פעולה, והיא נתפסת כמדינה "משוגעת" וקיצונית. התוצאות: בעקבות הכישלון סין מאמצת קו עוד יותר נוקשה. היא החליטה לתמוך רק במדינות הקומוניסטיות האמיתיות – מי שהולך בעקבות סין. זה נכשל גם כן, וסין כמעט ולא הצליחה לגייס תומכים.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מהי שיטת ימימה?
שיטת ימימה שעל פיה פותחו קלפי ימימה, היא שיטת חשיבה שונה, הכרתית, שבנויה מאלמנטים שונים מעולם ...
מהן עבירות מין
עבירות מין היו בעבר נורמות התנהגותיות שהוסתרו הן על ידי המבצע והן על ידי הנפגע. בשנים ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 2 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons