סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
29/05/2020 | 10:26

עימות גלובלי מלחמת העולם השנייה

גרסה להדפסה
עימות גלובלי מלחמת העולם השנייה ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
מלחמת קוריאה הייתה הפתעה גמורה לאמריקאים ולבריה"מ. הציפייה הייתה שתהיה מלחמה באירופה ולא בפריפריה. הוא הוכיח לארה"ב שעימות שיכול להוביל לעימות גלובאלי יכול להתרחש לא רק באירופה. מסתבר שאפשר לעשות מלחמה שהיא לא באירופה ולהשיג הישגים דרמטיים. אחת המסקנות של הממשל האמריקאי הייתה שצריך להתקדם גם בנושא הגרעיני, כמותית ואיכותית, אבל חייבים לפתח מכניזם שימנעו תבוסה במלחמות אזוריות וקטנות. הנקודה השנייה שצריך לזכור באדמיניסטרציה של אייזנהאואר, היא האיד דאלס. הוא האמין באופן מוחלט בצדקה האמריקאית וברוע הסובייטי. הוא היה שר החוץ. תפיסת עולמו מנעה כל סיכוי לדיאלוג. הוא האמין בשחור ולבן שנשא בגאון את דגל המלחמה הקרה.
הרעיון היה להמשיך בפיתוח הנשק הגרעיני. חייבים להתמיד באיום הגרעיני. לומר במפורש שיש סיכוי לשימוש בנשק גרעיני. השינוי הגדול היה לבנות סביב בריה"מ סביבה שלמה של מערכים, שמלחמה באזור מסוים לא תתפוס את ארה"ב בהפתעה. הכוונה היא שהקומוניזם לא יוכל להרים ראש בפריפריות. הרעיון היה להקיף את בריה"מ בבריתות. המטרה היא לבלום את בריה"מ ישירות. או שארה"ב משתתפת או בעלות ברית. ברית אחת היא ברית סיט"ו – ברית הגנה הדדית שכלל את אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטית וכו'. הסכם דומה היה הסכם בגדאד. הוא היה הסכם אזורי ומקומי בין תורכיה, עיראק, פקיסטן, בריטניה וארה"ב. לגישה הזו היו כמה מאפיינים. האמריקאים יצרו מחויבות באזור בדוקטרינה שנקראה דוקטרינת אייזנהאואר.
האמריקאים לא הסתפקו בזה. הם גם עשו מעשה. המעשה החשוב ביותר היה באיראן בשנת 1953. ב- 1951 האיראנים הלאימו את תעשיית הדלק שלהם. זו הייתה מהפכה לאומית, ולשלטון על מוצ'דק. הוא רצה להחזיר לאיראן את השליטה על הדלק. בעיני האמריקאים הוא נראה קומוניסטי. בשנת 1953 היו מהומות באיראן ומוצ'דק נפל והשאה חזר לשלטון. יש כאן סידרה שלמה של האמריקאים שנועדו למנוע מצבים כמו בקוריאה.
התפיסה הרוסית לא ראתה במלחמה הקרה שלב שלאחריו יגיע השלום. התפיסה הייתה שזה שלב ביניים שלאחריו תבוא המלחמה. ב- 1959 קסטרו השתלט על קובה. בוושינגטון ראו אותו בתור קומוניסט. הפעילות של ארה"ב הפכה את קסטרו לבעל ברית של הסובייטים.
בשנת 1953 סטאלין נפטר. ברגע שסטאלין נעלם קורים שני דברים: 1. בריה"מ חייבת להסתכל כמה פעמים פנימה ולוודא שאין שבירת כלים. אותו דבר לגבי מדינות הפריפריה. לכן אלו שנים שהרוסים לא יכולים להשקיע הרבה במדיניות חוץ. 2. בעיות פנימיות. בנשך כמה שנים לא ידוע מיהו בדיוק השליט. תפיסת עולמו של חרושצ'וב חשובה. הוא היה בן הדור של סטאלין. הוא היה בעל חושים פוליטיים יוצאים מהכלל. בנוסף הוא היה איכר גס רוח. הוא הסתכל על העולם במשקפיים אישיות. הוא מול האחרים. הוא לקח את הדברים באופן אישי. ההבדל בינו לבין סטאלין היה בתחזית שלו לאן העולם הולך. סטאלין טען שמלחמה היא בלתי נמנעת. התפיסה של חרושצ'וב הייתה שתוך כדי קונפליקט אפשר להגיע למשא ומתן עם המערב. התפיסה הזאת לא הייתה ידועה בעולם. המסקנה הייתה לכפות על האמריקאים דיאלוג. בניגוד לסטאלין, חרושצ'וב לא קפא על שמריו.
שיטתו הייתה מורכבת משני כלים מרכזיים. בראש ובראשונה היה הנשק הגרעיני. חרושצ'וב נפל שבי בטכנולוגיה הגרעינית. אם אתה משתמש כהלכה בעובדה שיש לך נשק גרעיני יש סיכוי טוב שתשיג את אותם ההישגים כמו שארה"ב השיגה. חרושצ'וב רצה להשקיע בנשק גרעיני גם בגלל שהוא רצה להפוך את החברה ממשק של תותחים למשק חמאה. זו הייתה קונספציה שונה מזו של סטאלין.
במקביל חרושצ'וב היה חלק מהאליטה הקומוניסטית, שהאמינה עד עמקי נשמתה בדוקטרינה הקומוניסטית. הנדבך השני היה ההשקעה של הפריפריות על ידי בריה"מ. חרושצ'וב ראה בתהליך של דה-קולוניזציה הזדמנות לייצר אהדה לבריה"מ. הוא רצה ליצור משטרים אוהדים בפריפריה.לדוגמא: העסקה הצ'כית עם מצרים. במבצע קדש חרושצ'וב איים בהפעלת נשק גרעיני נגד ישראל והמערב. האפקט על הישראלים היה מיידי. הממשלה איבדה את הצפון. פינו את סיני. מה שגרם לפינוי הבריטי-צרפתי היה לחץ אמריקאי.
חרושצ'וב הבין שהסטאטוס קוו שנוצר ע"י סטאלין יעבוד לרעת בריה"מ. הזמן איננו לטובתו, וההוכחה היא מה שקרה בגוש הסובייטי ב- 1956. אז פרצו מרידות בהונגריה ובפולין. המשברים האלה נסובו סביב שאלה של ממשל, ואילו ממשלות ישלטו. ההבדלים היו באיזה סוג של קומוניזם. היה סיכוי שיקומו שתי ממשלות שלא יהיו מקובלות על ברית המועצות. ב- 56 יש סיכוי שהמערכת מתפרקת. זה לא קרה. הסובייטים לא הפעילו נשק, בין היתר בגלל המאפיינים המיוחדים של החברה הפולנית. בהונגריה הסכנה נתפסה הרבה יותר גדולה, ולכן שם כן השתמשו בטנקים של הצבא האדום. זה סימן של הסדקים שנוצרו לאחר מותו של סטאלין. חרושצ'וב טען שאם המלחמה הקרה תמשיך היכולת שלה להמשיך להחזיק באימפריה יקטן. האתגר השני היה הסינים. הסינים קראו תיגר על הקומוניזם הסובייטי. הוא היה צריך לבסס את מעמדו גם מול המתנגדים. המוקד העיקרי של פעילותו היה בתחומים של אירופה סביב השאלה הגרמנית.
הרוסים הגיעו לפני האמריקאים לחלל וגם הם היו הראשונים שהיה להם טיל בליסטי. המלחמה הקרה ניצבה בפעם הראשונה בשערים של ארה"ב. חרושצ'וב שיחק בצעצוע הגרעיני. כאשר הרוסים בונים מיתוס של פער טילים וגרעיני לטובתם. זו התנהגות שונה מקודמיו של חרושצ'וב ומאלה שבאו אחריו. הנושא העיקרי היה הדרישה של רוסיה בנושא גרמניה. בעיה אחת שגרמניה תקום מחדש, ועוד עם נשק גרעיני. הם רצו גרמניה אחרת. הדבר השני היה המעמד של ברלין בגרמניה. הוא חשוב מכיוון שברלין נמצאת כאי בלב גרמניה המזרחית. זה מפריע מכיוון שברלין היא עיר מערבית ולכן היא אבן שואבת של המזרח גרמנים למערב גרמניה. יש כאן בעיה קשה של מזרח גרמניה. ברלין מסכנת את עצם קיומה של מזרח גרמניה. לכן חרושצ'וב מפנה את מרב מאמציו לעניין זה.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אגודת הסטודנטים
  • אודות אגודת הסטודנטים
  • מידע נוסף

אודות אגודת הסטודנטים

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אגודת הסטודנטים ] באמצעות דוא"ל amir_cohen1@walla.co.il
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 22 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons