סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
04/07/2020 | 20:20

עלייתה של סין הקומוניסטית

גרסה להדפסה
עלייתה של סין הקומוניסטית ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
עלייתה של סין הקומוניסטית באוקטובר 1949. מה ההשלכות של עלייתה של סין הקומוניסטית על התפתחות המלחמה הקרה? אנו מדברים על השלכות גם בחלוקת העוצמה בין סין, ארה"ב ובריה"מ וגם על התמורות על המלחמה הקרה. העלייה של סין הקומוניסטית זה אחד מהאירועים החשובים ביותר של המלחמה הקרה. בעקבות הצטרפותה של סין בפברואר 1950 לגוש הקומוניסטי, נוצרה תפיסה במערב שיש כאן עניין עם מאבק עולמי. תפיסה של קונספירציה גלובאלית. העלייה של סין הקומוניסטית תרמה בסופו של דבר לדעיכה של המלחמה הקרה, במובן של ההתפתחות של הגוש הקומוניסטי.
כיצד עלייתה של סין הקומוניסטי השפיע על ההתפתחות של המלחמה הקרה? 1. מתחים בין סין לבריה"מ שמתחילים להיווצר בסוף שנות ה- 50, מהווים איון על ההגמוניה הסובייטית. זה יוצר תקדים גם למדינות נוספות. 2. ברגע שסין ובריה"מ הופכות להיות יריבות. בריה"מ צריכה להיכנס למרוץ חימוש, שבסופו של דבר גרם לדעיכתה של בריה"מ.
1949 – 1953. סין – התנועה הקומוניסטית הסינית נוסדה ב- 1921. מאו הופך לדמות הדומיננטית בתנועה זו. צאנג קאיי שק הוא היריב שלו. בזירה הבינלאומית הנשיא האמריקאי הוא טרומן בתקופה זו. בבריה"מ יש את סטאלין.
מה הסיבות לעלייתן של הקומוניסטים לשלטון? האם ההצטרפות של סין הקומוניסטית לגוש הסובייטי הייתה בלתי נמנעת, והאם זה היה תוצאה של אחווה אידיאולוגית אות אינטרסים משותפים? העלייה של סין הקומוניסטית, מבחינה אמריקאית, הייתה בלתי צפויה לחלוטין והיוותה טראומה לארה"ב. היחס היה כאילו סין אבדה למערב. האקלים הבינלאומי היה מאוד טעון. נקודת המבט של המשקיפים האמריקאיים היה של אובדן שליטה. בגלל שארה"ב איבדה את המונופול הגרעיני שלה. העובדה שתוך 4 שנים בריה"מ ביצעה את הניסוי הגרעיני הראשון שלה, זה הכניס את ארה"ב ללחץ. הדבר השני הוא מה שקרה במזרח אירופה. השתלטות קומוניסטית שיטתית על מדינות מזרח אירופה. כל זה הביא לתחושה של אובדן שליטה מצד ארה"ב. על הרקע הזה אנו מבינים למה ארה"ב הרגישה כל כך מאוימת מנפילת סין. בנוסף, זה נגד את התפיסה האמריקאית לגבי מערך הכוחות בסין. ההנחה הייתה שצאנג קאיי חזק יותר ונהנה מיתרון על הקומוניסטים. בפועל זה לא היה נכון. התפיסה הייתה שהעלייה הקומוניסטית לא הייתה תהליך טבעי, אלא מדובר במזימה בינלאומית שפלה מצד בריה"מ. כלומר היה כאן שילוב של כמה הנחות. הנחה אחת הייתה שאו שהאמריקאים היו נאיביים לגבי מה שקורה בסין או שחלק מהאמריקאים עזרו לקומוניסטים בסין.
התוצאה הייתה שכל הממשלים האמריקאים מאמצע שנות ה- 40 ועד ראשית שנות ה- 70 הסוגיה הסינית נחשבה לתפוח אדמה לוהט.
ההנחה הראשונה, כאמור הייתה שסטאלין תמך בקומוניסטים הסינים לכל אורך הדרך מ- 1921. זה לחלוטין לא נכון. המפלגה הקומוניסטית הסינית הוקמה ב- 1921. בחלק הראשון של שנות ה- 20 סטאלין הנחה את הקומוניסטים הסינים לסור למרותו של צאו קאיי שק. באמת הקומוניסטים הסינים נשמעו לו באותה תקופה. ב- 1927 צאנג קאיי שק, ללא שום התרעה מוקדמת, מחסלים קומוניסטים סינים רבים בטבח. זה לא סייע לדימויו של סטאלין בעיני הקומוניסטים הסינים. סטאלין חשב שצאנג קאיי שק יהיה בסוף המנהיג של סין ולכן הוא הלך איתו. הוא גם הרגיש שמאו יותר מדי עצמאי, וסטאלין לא רצה קומוניסטים שלא נשמעים לו. הסיבה האחרונה היא שהקומוניסטים הסינים היו שונים מהקומוניסטים של סטאלין. בגלל הסיבות האלה סטאלין לא תמך בקומוניסטים בסין.
עד 1935 סטאליו תומך כל הזמן ביריבים של מאו בתוך המפלגה הסינית קומוניסטית. בזמן מלחמת העולם השנייה ולאחריה, גם אז סטאלין הולך נגד מאו. עד 1948 הוא מנסה לשכנע את מאו לקבל את חלוקתה של סין. רק ב- 1948 סטאלין מבין שמאו הולך לנצח, ואז הוא משנה את התנהגותו ומתחיל לשתף עימם פעולה. שיתוף הפעולה בין סטאלין לקומוניסטים בסין, הוא תוצאה של שיתוף אינטרסים בלבד.
הקומוניסטים הסינים הם לא סינים אמיתיים שעלו לשלטון על גבי תמיכה עממית. גם זה לא נכון. הסינים הקומוניסטים נהנו ממגוון גדול של מנופי אחיזה בציבור הסיני. ההנהגה תחת מאו ב- 1949 הייתה הנהגה מלוכדת ומאוחדת. האחווה הזאת נוצרה בעקבות סיפור שנקרא "המסע הארוך". ב- 1935 צאנג קאיי שק מצליח לדחוק את מאו לפינה נידחת בדרום מזרח סין. מאו יוצא למסע בין 10,000 ק"מ. זה הופך להיות למיתולוגיה הגדולה של התנועה הקומוניסטית הסינית. במשך כעשור מאו זוכה בתמיכה מקיר לקיר במפלגה.
מאו מציג לאיכרים הסינים חזון שהוא רפורמה אגרארית. זהו חלומו של איכר סיני. זה יכול להיות מקור העוצמה של סין. זה כמובן נותן מקור כוח רציני למאו. המרכיב השלישי הוא התפיסה ע"י האיכרים הסינים שהתנועה הקומוניסטית נתפסת כניצבת מול הפולש מבחוץ – קרי יפן. צאנג קאיי שק נילחם קודם כל נגד הקומוניסטים, ואילו הקומוניסטים הגנו על האיכרים בפני היפנים. בנוסף לכך לסינים נמאס מצאנג קאיי שק. הקומוניסטים הציעו יציבות כלכלית, מידה מסוימת של ביטחון אישי, רפורמה וגאווה לאומית. העם הסיני היה מוכן לקבל את הקומוניסטים.
אם האמריקאים היו יותר רגישים למה שקורה בסין, האם היה אפשר למנוע רת עלייתם של הקומוניסטי? ההנחה היא שזה לא היה משנה. 1. הנטיות של מאו היו לכיוון של המחנה הסוציאליסטי. 2. ב- 1949 המלחמה הקרה התקשחה. לא הייתה ברירה. היה צריך לבחור בין בריה"מ לארה"ב. מאו בחר בבריה"מ.
היום, אנו יודעים על מלחמת קוריאה הרבה יותר ממה שידעו לפני 20 שנה. אז היא נתפסה כאירוע סנדוויץ בין מלחמת העולם הראשונה והשנייה. אבל מהרגע שנחשפו מסמכים, העניין ההיסטורי בנושא זה העמיק מאוד.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אגודת הסטודנטים
  • אודות אגודת הסטודנטים
  • מידע נוסף

אודות אגודת הסטודנטים

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אגודת הסטודנטים ] באמצעות דוא"ל amir_cohen1@walla.co.il
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 22 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons