סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
28/05/2020 | 10:01

פסק דין אלפי מנשה

גרסה להדפסה
פסק דין אלפי מנשה ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
פסק הדין עסק במקטע אחר של הגדר. ברק, יחד עם שמונה שופטים נוספים, פסק כי המקטע הזה אינו חוקי. הם אף מורים על הריסתו!השופט חשין מבטל לחלוטין את מה שנפסק בהאג:
ראשית, מסכים חשין להכרעתו של ברק בעניין אלפי מנשה. בהמשך הוא מתאר איך המשפט הבינלאומי עבר תהפוכות רבות והפך לשיטה חשובה העומדת בפני עצמה. הוא מתאר כי החלק הראשון בחוות הדעת מכין תשתית עובדתית, ואחר כך בא הדיון המשפטי. באשר לחלק התשתיתי, קובע ברק כך: זו תשתית עובדתית רעועה. בית הדין קבע ממצאים על סמך חווֹת דעת כלליות וסתמיות. "החלטתו של בית הדין- אין בכוחה להאיר את דרכי".

הנשיא ברק התייחס לחוות הדעת באופן דיפלומטי יותר (עמוד 55 של פסק הדין):
"בית המשפט העליון של מדינת ישראל ייתן את מלוא המשקל הראוי לנורמה של המשפט הבינלאומי, כפי שגובשו על ידי בית הדין בהאג, בחוות דעתו. יחד עם זאת, מסקנתו של בית הדין, המבוססת על תשתית עובדתית שונה מזו שהונחה בפנינו, אינה מהווה מעשה בית דין. חוות הדעת כללית, ואינה מחייבת את בית המשפט העליון לקבוע כי המקטעים אינם חוקיים."

בפסקה 14 של פסק הדין, הנשיא ברק מתאר את הנורמות שמחייבות את ישראל בשטחים. הוא לא מתייחס לאמנת ז'נבה ולאמנות לזכויות אדם. ברק קובע כי מדינת ישראל רשאית להקים גדר, בתוך השטחים הכבושים, כל עוד זה נעשה באופן זמני.  פסקה 19- "ישראל רשאית להקים גדר, היא רשאית לבנות אותה בתוואי שחורג מקווי 67, והיא רשאית לעשות זאת, בין השאר, כדי להגן על המתנחלים." סדר וביטחון הוא לטובת כולם! עוד גורס ברק- "הצורך להגן על המתנחלים נובע מתקנה 43. הוא נובע מכבוד האדם של כל אדם באשר הוא אדם. הוא נועד לשמור על כל אדם שנברא בצלם אלוהים." למעשה, הוא אומר, שגם אם המתנחלים נמצאים שם באופן לא חוקי, זה לא הופך אותם לאנשים שמחוץ לחוק.

 

ברק מדגיש את חובתו של המפקד הצבאי להגן על כל יושבי השטחים, בין אם הם יושבים שם כדין ובין אם לא. על אחת כמה וכמה במקרה שמדינת ישראל וממשלותיה עודדו את התיישבותם של האזרחים באזור... הוא לא מתבסס על אמנת ז'נבה, הנוגעת לתושבים המקוריים של האזור, אלא לתקנה 43 הנוגעת לשמירה על הסדר והביטחון.  ברק קובע בניגוד להאג, כי יש לאזן איזון עדין בין הזכויות של הפלסטינים, של המתנחלים ושל מדינת ישראל. האיזון הזה נעשה על דרך המידתיות. על פי עיקרון זה ניתן לחרוג מגבולות 67, בתנאי שמדובר בסטייה מידתית.

 

בין פסק הדין אלפי מנשה לבין חוות הדעת של בית הדין בהאג לכאורה, יש דמיון רב בין ההרכבים המשפטיים: בשני המקרים מדובר בפורום משפטי שבודק את חוקיות הגדר; קובע כי מדינת ישראל איננה הריבון בשטחים; קובע כי לא ניתן להחזיק שטחים בכוח וכי השטחים מוחזקים בתפיסה לוחמתית; קובע כי יש לאזן בין ביטחון לשיקולים הומניטאריים; קובע כי יש צורך לערוך ביקורת שיפוטית; קובע כי הגדר איננה חוקית.  ברק מנסה להוכיח כי ישראל מצייתת למשב"ל ומתנהלת על פי אותו משב"ל כפי שמבינים אותו בהאג. ברק מדבר על תשתית נורמטיבית משותפת, ומנסה להציב עצמו מבחינה משפטית כמי שפועל על פי המשפט הבינלאומי. הוא רוצה להראות שפעל כמו השופטים בהאג, אך הגיע למסקנה שונה.

לטענתו של ד"ר הרפז, ברק מסווה את השוני המשפטני שבין ישראל להאג: הוא מנסה להראות שהדרך המשפטית דומה ורק התוצאה שונה, אך בפועל גם המשפט שונה. בהאג פסקו שמפעל ההתנחלויות הוא סיפוח בפועל, בעוד שברק קובע שמדובר במשהו זמני. ברק מקנה לישראל זכות להגנה עצמית, בעוד שבהאג שוללים את הזכות מיסודה.  הנשיא ברק מסרב להשתמש באמנת ז'נבה במקרה זה, בעוד שבית הדין בהאג קובע כי האמנה חלה באופן חד משמעי. בבית הדין בהאג הייתה התייחסות ספציפית ומיוחדת למזרח ירושלים. הנשיא ברק, מסיבות ברורות, לא נוגע בנקודה הזו באופן מיוחד.  ישנה, אם כן, שונות משפטית משמעותית בין בית הדין בהאג לבין בג"ץ. ברק מנסה לטשטש באופן עקבי את השונות הזו, בלוליינות שיפוטית. ברק מנסה לרצות את החברה הישראלית, ואת השחקנים השונים בתוך ישראל ובזירה הבינלאומית.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
האם גם אנשים פרטיים מגיעים לפשיטת רגל?...
בין אם אתם עצמאים או שכירים, בעלי עסק או מובטלים, וצברתם חובות בסדר גודל שאין ביכולתכם ...
ניזוקתם? קבלו את הפיצויים שמגיעים לכם בי...
בעלי עסקים רבים מוצאים את עצמם ניזוקים בצורה משמעותית בגין נזקי מלחמה. גם אזרחים רבים אבדו ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אדר שמואליביץ
  • אודות אדר שמואליביץ
  • מידע נוסף

אודות אדר שמואליביץ

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית חוק ומשפט ו חוקים ודינים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אדר שמואליביץ ] באמצעות דוא"ל Adarmr@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 28 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons