סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
18/01/2020 | 20:32

צרפת באירופה

גרסה להדפסה
צרפת באירופה ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
הצרפתים נאחזו בהצלחה רבה מאוד בסממנים של מעצמה אימפריאלית. מבחינתם של הצרפתים, תפיסתם לגבי הקולוניות היא שהקולוניות שייכות לצרפת. הם רצו להטמיע אותן בצרפת. הניתוק לכן של צרפת מהקולוניות היה טראומתי.
המדינות האלה, מדינות העולם השלישי, ניסו להיאחז בקשר עם צרפת. זה נתן לשליטים המקומיים את הנכסים שאפשר לחלקם. זה היה הרישיון להתערבות צבאית בפוליטיקה הפנימית של המדינות. הצרפתים שומרים על בסיסים צבאיים במדינות כמו בזאיר וצ'אד. יש כאן תופעה של ניאו-קולוניאליזם צרפתי.
המדינות היחידות שהמשחק שלהן עצמאי יותר זה המדינות החזקות והעשירות יותר. הצרפתים יוצרים אמצעי שבאמצעותו הן עוברות את תהליכי הקליטה בשוק הכלכלי הבינלאומי. הצרפתים מקיימים כינוסים בינלאומיים על מנת לחזק את הקשר עם אותן מדינות.
הדקולוניזציה הבריטית עברה בשקט. אין את הזעזועים כמו מלחמת אלג'יריה. המסורת הבריטית לא ראתה בקולוניות חלק מהמטרופולין שלהם. לא הייתה הטמעה שלהם התוך אנגליה. הבריטים השאירו את השליטה או הבירוקרטיה למקומיים. לבריטים יש מידה גדולה של נכונות להכין עצמם לניתוק מהקולוניות. הקולוניות נהפכו לעול כלכלי עוד לפני מלחמת העולם השנייה. ולכן הנכונות לצאת מהקולוניות. המעניין בסיפור זה משך הזמן. מי שניסה לעצור את תהליך הדקולוניזציה היו האמריקאיים. הגורם השני זאת העובדה שהבריטים חשבו על לוחות זמנים אחרים ממה שהיה בסופו של דבר.
אחד המקרים התרחש בשלהי 1956. הבריטים והצרפתים נלחמו במצרים ביחד עם מדינת ישראל. המטרה האחת הייתה להפיל את השליט המקומי נאצר, והדבר השני להחזיר את השליטה על תעלת סואץ. אירוע זה הראה עד כמה קשה למדינה אימפריאלית לקבל את ההיגיון של סוף הדרך האימפריאלית. הגורם האחרון קשור ליחסים שהיו לאנגליה עם המיעוטים הלבנים באימפריה. הכוונה היא לרודזיה ועל דרום אפריקה. במקרים האלה הבריטים התקשו ללכת. המעורבות שלהם במקומות האלו נמשכה 20 שנה אחרי שהסוף הגיע. רק בשנת 1979 הם הגיעו להסכם שאפשר לצדדים ברודזיה להיפרד ללא טבח.
הבריטים מיסדו זאת בצורה הרבה יותר ממוסדת. הם יצרו את חבר המדינות יוצאות האימפריה הבריטית. הם רצו נאמנות למלוכה הבריטית. המוסד הזה מאפשר למנהיגים לשחק את המשחק של הגדולה. המשמעויות האופרטיביות קטנות מאוד. זה נותן נכס פוליטי למדינות האפריקאיות.
השוק המשותף שמבחינה פוליטית הונהג ע"י צרפת  קיבל החלטה היסטורית. ההחלטה הייתה אפשרות למכור לשוק השה ללא מכסים. הרציונל היה כלכלי. חומרי הגלם שסופקו וגם המוצרים שסופקו ע"י אפריקה לא היוו איום. היו כאן גם מטרות פוליטיות. לצרפתים היה רצון לקשור חלק לא קטן מהמדינות האפריקאיות להסכם זה. בשנת 1976 היו 47 מדינות אפריקאיות שהצטרפו להסכם זה.
תפקידה של אפריקה במלחמה הקרה. במונחים של תפיסת אינטרס אסטרטגי אפריקה הייתה מאוד לא חשובה לאמריקאים. האמריקאים לא ראו חשיבות באפריקה. מה הייתה הסיבה לכך? בראש ובראשונה התהליך של יצירת עצמאות התרחש בתקופה של הבריטים והצרפתים. לאמריקאים היה נוח לתת למעצמות הקולוניאליות לשמור על היבשת מפני חדירה. גם אחרי תהליכי ההשתחררות הייתה ציפייה שהמערכת הקולוניאלית תחסוך להם את כאב הראש. לארה"ב גם לא היו מקומות מסורתיים בעלי חשיבות לארה"ב. הרוסים נכנסו לתמונה הזאת די מאוחר. בניגוד לחששות, הרוסים לא זכו להישגים דרמטיים באותו אזור.
הרוסים התחילו להיכנס ליבשת די מאוחר. בשנת 1955 הרוסים נכנסו למצרים. באותה תקופה הייתה עסקת נשק ענקית עם מצרים וזה פתח פתח ליחסים בני 20 שנה בין שתי המדינות. הציפיות היו שבעזרת נשק ניתן יהיה לקנות את העולם הזה. זה לא התממש. הם לא הצליחו לגדל באזור זה בני ברית אידיאולוגיים. יחד עם זה הרוסים ריכזו תשומת לב למשטרים שהיו מוכנים לשחק את המשחק. הרוסים ריכזו את המאמץ בקרן אפריקה ובצפון אפריקה. לשני האזורים היו נתיבים ימיים אסטרטגיים. הרוסים חיפשו בסיסים ימיים. קדאפי סרב לעשות זאת. הרוסים ניסו להשתמש בתהליך דקולוניזציה כדי להשיג הישגים. זה היה בעקבות התפוררות הקולוניאליזם הפורטוגזי. האמריקאים לא היו אנמיים בחזית זאת. האמריקאים היו מעורבים במלחמות אזרחים למשל, באנגולה ובדרום אפריקה.
המדיניות האמריקאית הייתה לתמוך באפרטהייד עד הסוף. רק ב- 1986 הקונגרס כפה על רייגן מדיניות של סנקציות על דרום אפריקה. זה בגלל המשאבים שיש בדרום אפריקה. האמריקאים זכו בהישג דרמטי בשנת 1975. הם הצליחו לגרור החלטה מצרית להוצאת הרוסים ממדינתם. סאדאת החליט להמר על האמריקאים ולזנוח את הרוסים. הסוף של הסיפור התרחש מכיוון שהרוסים בסוף שנות השמונים החליטו לשים קץ למעורבות האימפריאלית שלהם. לכן לכל דבר משנת 1988 אפריקה איבדה את חשיבותה במונחים של קונפליקט בין מעצמתי. בעידן של שנות התשעים יש תופעה של איבוד חשיבותה של אפריקה. היותה בשוליים פוגע באפריקה.
ההתגבשות הפוליטית של מדינות בעולם שיש להן את אותו מכנה משותף. המכנה המשותף הוא היותן של המדינות עניות.
האירוע הראשון הגדול הייתה וועידת בנדוג. השתתפו בה 29 מדינות. הקריטריון לכנס היו וועידות עצמאיות. ישראל לא הוזמנה. המשמעות הגדולה הייתה רק בתקדים. זו הייתה הפעם הראשונה שבה קבוצה לא קטנה של מדינות יצרה גוש של כוח. לא היה פרוגרמה כלכלית לגוש הזה. המפגשים האלה שנוצרו ע"י מדינות במרכז, היו להם המשך. נאצר, נרו וטיטו היו המנהיגים שהובילו את הקבוצה. הם יצרו את הגוש של הבלתי מזדהות. הוא קרא תיגר על שתי המעצמות הגדולות. זה היה בשנת 1961. הגוש הזה המשיך לא מעט שנים. לא היו לו הישגים.  הוא נותר על הנייר בלבד כאידיאה. בוועידה הזאת נוצר הכיוון הכלכלי. עלה הנושא של היווצרות עולם שלישי מבחינה סוציולוגית כלכלית. הרעיון שהקבוצה הזאת חייבת לתמרן גם כלכלית חברתית. התוצאה הייתה יצירת מכנה של 77 מדינות שהצליחו ליצור בפעם הראשונה בהיסטוריה של האו"ם UNCTAD. זה גוף שמקובע כגוף קבוע. המטרה הייתה להשיג תמיכה כלכלית לשיקום מדינות העולם השלשי. הכוונה היא לסיוע חוץ, תוכניות סיוע כלליות, עזרה של מוסדות כמו הבנק העולמי וכו'. הנושא הזה הוא נושא שלא יורד מסדר היום. העובדה הזאת של קיום של שני גופים עשתה כותרות דרמטיות בעקבות משבר האנרגיה.

תגיות:

קופסאות לרכב איך מה חשוב לדעת...
עם זאת, לפני כל איבזור רכב מסחרי (מה שנקרא בשפה המקצועית זיווד רכב) יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים ...
פסטיבל עמק המלך – חינם
חוויה משפחתית לקיץ בעמק המלך! בואו ליהנות מפסטיבל ססגוני לכל המשפחה, ללא תשלום! במרחק הליכה קצר משער ...
אירוע משפחות בקונספט אירוע סובב עולם...
אירוע משפחות ססגוני אשר לוקח את האורחים לחוויה מהנה מסביב לעולם ביום חוויתי אחד. האורחים נהנים משלל ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אגודת הסטודנטים
  • אודות אגודת הסטודנטים
  • מידע נוסף

אודות אגודת הסטודנטים

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית אירופה או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אגודת הסטודנטים ] באמצעות דוא"ל amir_cohen1@walla.co.il
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 22 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons