סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
19/02/2020 | 18:44

צרפת ובריטניה

גרסה להדפסה
צרפת ובריטניה ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
שתי מדינות דמוקרטיות ליברליות שנפגעו קשה ממלחמת העולם הראשונה. הכלכלה של המדינות הייתה בנסיגה אדירה, ביחס לימים לפני מלחמת העולם הראשונה. דעת הקהל לא רצה עוד מלחמות, הוא רצה לשמור על שלום בית (כלכלית וגם חברתית). ענייני החוץ היו פחות חשובים לאוכלוסיות בזמן זה.

 

 

צרפת
שנות העשרים
בין 1920-1930 צרפת הייתה המדינה החזקה ובעלת ההשפעה הרבה ביותר באירופה באותו זמן, היה לה את הצבא השני בחוזקו (לאחר ברה"מ) וחיל אוויר רב השפעה. הבעיה הכלכלית פגע בפרנק הצרפתי והצרפתים כבר לא יכלו לסמוך על גב כלכלי מארה"ב ובריטניה, כי גם הם סבלו כלכלית. למרות קשיים אלה צרפת הצליחה להרים את ראשה כאשר העלו את ייצור הברזל והזהב.

 

 

שבע שנים רזות
לאחר 1933 גם זה לא הצליח וצרפת התחילה לקרוס באופן שיטתי. ייצוא הזהב הפסיק, החקלאות קרסה והכפריים התחילו להפסיד כספים ולהוריד מחירים דבר שגרם לאבטלה. ההכנסה לגולגולת ירדה ב-18% ביחס ל-1929. כל זה קרה בדיוק בשלב שבו כל אירופה מתחמשת (בעיקר הגרמנים). הצרפתים הורידו את תקציב הביטחון, עקב הבעיות הכלכליות ורק ב-1937 היו הוצאות החימוש שוות לאלו בשנת 1930. צרפת פיגרה בייצור רכבים ממונעים וכלי טיס וזאת כנגד העובדה ש-10 השנים קודם היו במקום הראשון בייצור. ב-1937 הצרפתים ייצרו מטוסים, בסדר גודל של כ-10% מהייצור הגרמני. ב-1938 עד 1940 כבר התחילו הצרפתים לראות מלחמה באופק והשקיעו יותר בהתחמשות אך כשהגרמנים הלמו בהם במלחמת הבזק, היה הצבא וחיל האוויר לא מוכן ולא מאורגן(ולא חזק מספיק).

 

 

טראומה בחברה מפולגת
מבחינה חברתית הייתה צרפת מוכה לאחר מלחמת העולם הראשונה וזאת עקב האבדות הקשות והמצב הכלכלי הגרוע. עוז הרוח והגיבוש הציבורי ירדו ניכרות בתקופה זו, הימין תמך בהיטלר והשמאל תמך בבלום והיה נגד החימוש, כך נוצר התנגשויות של רעיונות ואי יציבות במדינה ובשלטון, דבר שגרם לחוסר יכולת לעמוד מול המכות של היטלר ומוסליני .

 

 

פיגור בטכנולוגיה צבאית
מנהיגי צרפת היו יותר שמרנים ולא האמינו בהתחמשות מודרנית ולמרות שהיה בידיהם מידע על כוונותיו של היטלר, הם זנחו את טיפוח הצבא ואת האסטרטגיות למלחמה. כאשר הצרפתים התחילו להתחמש והיו בידיהם כלים יותר מפותחים לא ידעו כיצד להשתמש בהם. הצבא לא נתן פיצוי הולם מבחינת צרפת לחולי שהיה קיים בכלכלה ובפן המדיני.

 

 

בנות ברית
כל הבריתות של צרפת לא היו מספיק טובות, כיוון שהרוסים היו עוינים ובדרום האיטלקים היו בברית עם גרמניה דבר שמנע התמקדות רק בחזית הצפונית. והברית עם בעלות הברית (חוזה לוקרנו) שיגרום לצרפתים לעזור יבשתית למדינות באירופה.
הצרפתים היו תלויים בבריטים ובאמריקאים לעזרה בתחום הכלכלי והמלחמתי כיוון שהם היו מסוגלים לסגור את הגרמנים בים ומנגד הצרפתים היו צריכים לייבא פחם, נפט, גומי וגורמי ייצור אחרים. וגם בפן המלחמתי קיוו לעזרה מהצדדים הללו.
עקב התלות של הצרפתים  בבריטים הפצירו בהם הבריטים לנקוט מדיניות רכה כלפי גרמניה, הבריטים לא בגדו בצרפתים אך לא ראו נכון את המציאות שבה הגרמנים מתחזקים לאין ארוך. הצרפתים לא הכירו בחולשתם של הבריטים.

 

 

אנגליה
גם הבריטים סבלו לאחר מלחמת העולם וממעצמה אדירה הפכה להיות מדינה עם בעיות כלכליות ובעיות פנים מדיניות (כמו חוסר רצון להתערב במה שקורה באירופה).

 

 

קולוניות
לאחר המלחמה התחילו כל הפריפריות של בריטניה לשאוף ליותר עצמאות ויצאו כנגד הבריטים. על ידי הצהרת בלפור וחוק וסטמינסטר מדינות רבות קיבלו עצמאות.

 

 

כלכלה
הבעיות הכלכליות של בריטניה הגיעו לשיא ב-1931 שלאחריה באה נפילת הלייבור מהשלטון. הבריטים סבלו קשות מההתמוטטות הכלכלית בעולם והייצור של המדינה שעד לפני המלחמה היה הגדול ביותר, ירד באחוזים רבים (לדוגמה: התפוקה של ספינות  ב-1933 הגיע ל-7% ממה שהיה לפני המלחמה). ב-1934 הייתה התעוררות קלה בכלכלה הבריטית, המסחר שוב התחזק, החימוש גדל בהרבה והשטרלינג חזר להיות מטבע יציב.

 

 

הפערים מול גרמניה
ייצור צבאי
הבריטים והצרפתים שהיו בבעיה כלכלית וחברתית לא התחמשו בצורה יעילה ומנגד הגרמנים השקיעו את כל המשאבים שיכלו על מנת לחזק את צבאם כל זה גרם לגרמנים להיות הגוף החזק אווירית ויבשתית באירופה, מבחינת הצי הכוח הגדול עדיין היה אצל הבריטים. כמובן גם לגידול בהשפעה של יפן ואיטליה שעמדו לימינם של הגרמנים היו עוד גורם למצב העגום אליו הגיעו שתי המדינות. דבר זה גרם לצרפת ובריטניה לנקוט בעמדה של פיוס כדי להגן על האימפריות הנחלשות וכמובן מהפחד שלהם עקב החוזק של הגרמנים.

 

 

דילמה דיפלומטית
הבריטים כמו הצרפתים עמדו מול חזית חזקה של גרמניה יפן איטליה ורוסיה, ובעלות הברית של בריטניה חוץ מצרפת היו חלשות ונטולות השפעה. אך הבריטים ידעו שהם עלולים למצוא את עצמם במלחמה בעקבות מדינות אלו, ולכן הבריטים היו שרויים בדילמה דיפלומטית ואסטרטגית. מאחר וצ'רצ'יל נאלץ לצאת כנגד הגרמנים דעת הקהל נשאר דעה של פיוס דבר שהיה בעוכריה של בריטניה בהמשך המלחמה. וכל מאמץ לחזק את הבטחון ואת העוצמה הצבאית של הבריטים, נראה על ידי האוכלוסייה כדבר רע ואסור, דבר שיצר מצב בלתי אפשרי לצ'רצ'יל.
בתחילת המלחמה קבלתה של בריטניה את צרפת כבעלת ברית והעדפה של המזרח התיכון על סינגפור השאירו את המזרח חשוף להתקפות של יפן . הערבויות שנתנו הבריטים לפולין ליוון רומניה ותורכיה היו מלאות ניגודים ובנוסף הסיכוי שהבריטים יכולים לעזור להם אם הגרמנים יכנסו הוא קטן.
לא צ'מברליין ולא צ'רצ'יל הצליחו לפתור את הדילמות האסטרטגיות והכלכליות של בריטניה. ההחלטה לעמוד נגד הגרמנים ב-1940 הייתה נכונה אך מאזן הכוחות באירופה ובמזרח היה ללא עוררין נגדה.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של ירון
  • אודות ירון
  • מידע נוסף

אודות ירון

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ ירון ] באמצעות דוא"ל Blessed@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 15 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons