סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
01/06/2020 | 07:18

אמריקה הלטינית

גרסה להדפסה
אמריקה הלטינית ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
אמריקה הלטינית היא 33 מדינות. כל האמריקות חוץ מארה"ב וקנדה. זהו שם שהצרפתים המציאו. מקסיקו עומדת בפני עצמה, מרכז אמריקה ודרום אמריקה. מקסיקו גובלת בארה"ב ולכן היא עומדת בפני עצמה. מרכז אמריקה היא החצר האחורית של ארה"ב. דרום אמריקה מתחילה בקולומביה ולמטה. רוב המדינות דוברות ספרדית. בתוך דרום אמריקה יש 3 חלוקות: צפון דרום אמריקה הכולל את וונצואלה, קולומביה, הגווינות ואקוודור. ברזיל עומדת בפני עצמה, והיא המדינה החשובה ביותר בכל דרום אמריקה. החלק השלישי זהו המשולש הדרומי: פרו, ארגנטינה, צ'ילה וכו'. זהו דרום דרום אמריקה.

 

 

אפשר להסתכל על אמל"ט כעל אזור מבחינת מאפיינים גיאוגרפיים, מאפיינים אובייקטיביים, מבחינה תרבותית. מרבית המדינות הן קתוליות ודוברות ספרדית. גם מבחינת המורשת הקולוניאליות. ישנם קשרי גומלין בין המדינות באזור. אפשר לדבר על אמל"ט כאזור משום שיש לו היסטוריה משלו. זה בא לידי ביטוי באו"ם, זה בא לידי ביטוי בקשרים בין המדינות. כל מדינות אמריקה הלטינית היו חלק מאותה אימפריה. הגבולות נקבעו באופן שרירותית ע"י השלטון הקולוניאלי. יש מודעות של אמריקה הלטינית שהן כולן מאותה משפחה. אן זאת לא נוצרה נאמנות לאמריקה הלטינית כאמריקה הלטינית. בעיות. יש בעיות באמריקה הלטינית שהיו מאז ומעולם. במאה ה- 20 לא היו מלחמות כמעט באמריקה הלטינית. הבעיות המרכזיות הן בעיות של תת פיתוח פוליטי וכלכלי. קוסטה ריקה, אורוגוואי, צ'ילה ומקסיקו הן המדינות היוצאות מהכלל והן מפותחות פוליטית וכלכלה. התת פיתוח הכלכלי בא לידי ביטוי שרוב מדינות הן עניות ולא מפותחות. יש פערים חברתיים גדולים בתוך המדינות. יש הרבה מלחמות אזרחים בעוד בין המדינות אין מלחמות. אין תביעות של שינוי גבולות באמריקה הלטינית. אין סכסוכים אתניים. יש גישות שונות לשאלה מדוע אמריקה הלטינית נמצאת איפה שהיא עכשיו? אמריקה הלטינית לא מימשה את הפוטנציאל שלה. אנו מדברים על אזור פריפריאלי. היו לאזור בעיות קשות במשטרים שלו, כלומר משטרים לא דמוקרטיים. הבעיות של אמל"ט הן בעיות מבחינת הניצול הניאו אימפריאליסטי של ארה"ב ואירופה.

 

 

ברזיל הפכה להיות גורם מייצב באמריקה הלטינית. 1810 – 1825 – המדינות יוצאות לעצמאות. מלחמות עצמאות נגד ספרד נמשכו 14 שנה. זו גם הייתה מלחמה נגד ספרד וגם מלחמת אזרחים. המלחמות האלו השאירו חותם עד היום. 14 שנה של מלחמת עצמאות הרסו את התשתיות הקיימות. זה הביא לזעזועים וזה הפתח לתקופת האנרכיה בין השנים 1825 – 1880. זוהי התקופה השנייה. היא מאופיינת ע"י מלחמות אזרחים ומלחמות בין המדינות החדשות. יש לא מעט מלחמות בין המדינות החדשות על אזורי גבול לא מוכרים. העיקרון של הכרה בגבולות האימפריאליים עזרה להם לפתור את המלחמות בדרכי שלום. רק בתקופה השלישית, שבין 1883 – 1919 המדינות מתחילות להתייצב, פיתוח כלכלי ותשתיתי, הגירה וכו'. המדינות מתגבשות ומשתלבות בכלכלה הבינלאומית. בריטניה מפתחת את התשתיות באותו אזור. המשטרים יותר פתוחים, כלכלה ליברלית. תקופה זו באה אחרי שתי מלחמות חשובות: בין צ'ילה לפרו ובוליביה. הייתה מלחמה אחרת הנקראת הברית המשולשת בין פראגוואי לבין צ'ילה ואורוגוואי. איך זה שאזור שהוא 10 אחוזים מהעולם, כמעט ולא משפיע על היחסים הבינלאומיים? אמל"ט לא ראו עצמם כחלוצות או משפיעות במשחק של היחסים הבינלאומיים. התקופה הרביעית היא בין השנים 1920 – 1945. בין שתי מלחמות העולם יש משבר כלכלי עולמי. בתקופה זו יש שתי מלחמות המתרחשות בדרום אמריקה. מלחמה אחת היא מלחמת צ'אקו שבה היו מאה אלף הרוגים. זה היה בין פראגווי ובוליביה. המלחמה נמשכה שלוש שנים. בסופו של עניין בוליביה הפסידה. המלחמה השנייה הייתה בין פרו לאקוודור בשנת 1941. זה הסתיים בניצחון של פרו. הסכסוך הזה הסתיים רק בשנת 1998. בתקופה הזו, מבחינה פנימית, עולה מעמד הביניים. נוצרים משטרים פופוליסטיים. בתקופה זו הכול נשאר אותו דבר במרכז אמריקה. 1945 – 1989. זוהי התקופה של המלחמה הקרה. אחרי 1945 יש מיסוד של היחסים בין ארה"ב למדינות אמל"ט. יש הסכם של סיוע הדדי, עוד לפני נאט"ו, בין ארה"ב לרוב מדינות אמל"ט. שני ההסכמים ממסדים את המערכת האינטר אמריקאית שהייתה קיימת מהמאה ה- 19. הגישה של ארה"ב למדינות אמל"ט, היא גישה לא עקבית. יש לה לא מעט גישה של התנשאות. דבר נוסף הוא הניסיון הראשון של אינטגרציה פנימית של מדינות אמריקה הלטינית. יש הקמה של מסגרות תת אזוריות. מדינות אמל"ט רואות עצמן כחלק מהמשחק של המלחמה הקרה. יש את המהפכה של פידל קסטרו בקובה. ארה"ב ממשיכה לתמוך במשטרים לא דמוקרטיים. ב- 1965 האמריקאים פולשים לרפובליקה הדומניקנית. ישנה הפיכה של פינושה וכו'. דבר נוסף הוא שיש מבחינה אידיאולוגית התפתחות של דוקטרינות של ביטחון לאומי.

 

 

בהשפעה של דוקטרינות מאירופה ומהמלחמה הקרה, יש בדרום אמריקה עלייה של משטרים צבאיים שונים. זהו משטר בירוקרטים אוטוריטאריים. ישנו שינוי ביחסים בין המדינות. ישנם לא מעט מתחים בינלאומיים המגיעים לסף של מלחמה. משנות השמונים אנו מתחילים לראות תהליך של דמוקרטיזציה. התהליך הדמוקרטי קשור גם לכך, שבשנות השמונים מדינות אמל"ט עומדות בפני משבר כלכלי קשה מאוד. זה גם כן פוגע בלגיטימציה של אותם משטרים ומוביל לתהליך של דמוקרטיזציה. ישנה תקופה קשה של מלחמות אזרחים במרכז אמריקה.

 

 

מדינה אחת היא אל-סלבדור, והמדינה השנייה היא ניקרגואה. מאמצע שנות השמונים מדינות אמל"ט לוקחות על עצמן תפקיד של לקיחת צד פוליטי אחיד על מנת לפתור את המצב. משנת 1987 ואילך ישנו תהליך של הפסקת מלחמות האזרחים וייצוב המדינות. עם חזרת הדמוקרטיה לארגנטינה, ברזיל, צ'ילה, ישנו תהליך של שיתוף פעולה המתחיל בסוף שנות השמונים. ישנה השלמה של תהליכי דמוקרטיזציה בכל מדינות אמריקה הלטינית. הן עוזבות את האידיאולוגיה הכלכלית העצמאית, ודוגלים בניאו ליברליזם הכלכלי. בשנות התשעים הן מסתגלות להשפעות של משבר החובות. ישנו שיפור במקרו הכלכלי, אבל ישנן השלכות חברתיות קשות. בתקופה זו יש רגיונליזם חדש. הדמוקרטיות נשארות. הן עדיין שבריריות. האזור הופך להיות אזור של שלום. ישנו את העניין של המלחמה בסמים שארה"ב מעורבת בו. בשנות התשעים כולם בצד של הדמוקרטיה. ארגון מדינות אמריקה מדגיש את העניין של זכויות אדם. ישנו שיפור ביחסים בין ארה"ב לאמל"ט. מדינות אמל"ט מרגישות שיש להן יותר מרחב אסטרטגי לתמרן. אבל אין להן מה לתמרן. בשנות התשעים ארגנטינה מתקרבת לארה"ב, בעוד שברזיל מתרחקת.

תגיות:

קופסאות לרכב איך מה חשוב לדעת...
עם זאת, לפני כל איבזור רכב מסחרי (מה שנקרא בשפה המקצועית זיווד רכב) יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים ...
פסטיבל עמק המלך – חינם
חוויה משפחתית לקיץ בעמק המלך! בואו ליהנות מפסטיבל ססגוני לכל המשפחה, ללא תשלום! במרחק הליכה קצר משער ...
אירוע משפחות בקונספט אירוע סובב עולם...
אירוע משפחות ססגוני אשר לוקח את האורחים לחוויה מהנה מסביב לעולם ביום חוויתי אחד. האורחים נהנים משלל ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אגודת הסטודנטים
  • אודות אגודת הסטודנטים
  • מידע נוסף

אודות אגודת הסטודנטים

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית דרום אמריקה או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אגודת הסטודנטים ] באמצעות דוא"ל amir_cohen1@walla.co.il
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 22 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons