סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
24/09/2021 | 00:24

דרישות הומניטריות בעקבות כניסת צה"ל לרפיח

גרסה להדפסה
דרישות הומניטריות בעקבות כניסת צה"ל לרפיח ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
בג"ץ 4764/04
פסק הדין עוסק בכניסת צה"ל לרפיח באופן רגלי, כדי להשמיד מנהרות. ארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ, בטענה שהשימוש בכוח עצמו לא מתיישב עם חובותיה של ישראל למשפט ההומניטארי.
המשיב לבג"ץ הוא מפקד כוחות צה"ל בעזה, שדרש מבג"ץ שלא להתערב: ראשית, משום שמדובר בקרב בזמן אמת, ויש צורך בריסון שיפוטי. שנית, המלחמה אינה סימטרית, לוחמי חמאס מתערבים בכוונה בתוך האוכלוסייה האזרחית, כדי להקשות על החיילים לציית למשפט הבינלאומי. שלישית, האלוף העיד על כך שהקים מוקד הומניטארי שיהיה בקשר עם גורמי חוץ (הצלב האדום וכיוצ"ב). במקביל ללחימה, צה"ל ניהל קשרים עם הפלסטינים, באמצעות מנהלת הקישור האזרחית.

 

הנשיא ברק פירט בפסק דין קצר את החלטתו: אמנם, הצד השני לא משחק על פי הכללים (טרור קשה ברחובות וכולי). אולם, למרות כל הקושי, ישראל חייבת לציית למשפט הבינלאומי, הן ברמה המוסרית והן משום שישראל היא מדינה דמוקרטית המחויבת למשב"ל. ישראל לא נמצאת בואקום משפטי, גם במהלך קרב עם המרים והאכזריים שבאויביה.

 

ברק אומר בגילוי לב, שבדרך כלל ביקורת שיפוטית נעשית לאחר מעשה, וכאן נדרש ממנו להגיב בשעת מעשה. יחד עם זאת, העובדה שמבקשים ממנו להתערב מבעוד מועד, הוא צריך להתערב ולהגיב. ברק מוסיף שעל אף שהוא מתערב ממש בתוך מבצע צבאי, אך ההתערבות היא לא בתבונה ובהחלטות של המפקדים, כי אם בחוקיות מעשיהם והחלטותיהם.  בג"ץ ממשיך ואומר שיבחן את חוקיות הפעילות ברפיח, על פי חוקי המשב"ל, לרבות אמנת ז'נבה ואמנת האג. הסעיף הכי בסיסי מאמנת ז'נבה הוא סעיף 27 לאמנה הרביעית, העוסק בזכות האזרח לחירות ולכבוד. מדובר בזכותם של האזרחים, כמובן, ולא של המעורבים בפעילות מזוינת. ברק ממשיך וטוען שהזכות לכבוד, לחירות ולחיים אינה זכות מוחלטת, כי אם יחסית. בשל היותה כזו, ניתן להטיל עליה מגבלות. זאת בתנאי שהמגבלות תהיינה מידתיות, ובתנאי שלא תשלולנה מן הפלסטינים את ליבת הזכויות.

 

הנשיא ברק מוסיף וקובע שגם בסיטואציה של שימוש במגן אנושי (כאשר הטרוריסטים משתמשים באזרחים חפים מפשע כמגן אנושי), יש לכבד את סעיף 27. ציות לחובה נעשית באופן כפול: חובת לא תעשה- להימנע מפעולות שפוגעות בתושבים מקומיים. חובת עשה- האלוף צריך לנקוט פעולות יזומות שתבטחנה את שלמות חייהם של האזרחים. בהמשך, פסק הדין כולל סדרה של חובות של צה"ל לאזרחים, הפורטות את הרעיון הכללי של סעיף 27 לפרוטות.  מים: הנשיא ברק מסביר שצה"ל דאג להכניס מים לתוך אזור הלחימה, כמות מספקת לאוכלוסייה. נחה דעתו של ברק לגבי הגשת הצורך הבסיסי של מים לאוכלוסייה, למול הטענה של העותרים.

 

חשמל: העותרים הלינו על כך שבעת הלחימה אין חשמל, מה שסותר את חובתו ההומניטארית של צה"ל. הצבא הודיעה לנשיא ברק שאין לו מניעה להעביר ציוד שיסדיר את העברת החשמל לאזור. טופל.
ציוד רפואי: ברק פסק שצה"ל חייב לאפשר אספקה של ציוד רפואי לאוכלוסייה הפצועה, וחייב להכין את עצמו לאפשרות של העברת ציוד כזה (קצין לוגיסטיקה שיספק בזמן אמת תרופות לאזרחים הפלסטינים- לא הלוחמים).  מזון: צה"ל חייב לספק או לאפשר מזון לאוכלוסייה.  פצועים: צה"ל חייב לעשות כל שביכולתו כדי לפנות פצועים מבין התושבים המקומיים. העובדה שהפלסטינים משתמשים לרעה באמבולנסים ובסמלים של הצלב האדום, לא פוטרת את צה"ל מן החובה הבסיסית הזו. צה"ל צריך לאפשר לפלסטינים לפנות את הפצועים שלהם, ולא לפנות אותם בעצמו.  כבוד המת: צה"ל חייב לאפשר זיהוי, פינוי וקבורה של הרוגים מבין האזרחים הלא-מעורבים. גם במקרה זה, יש להיערך מראש לאפשרות הזו ולהכין מענה הולם לסיטואציה.

העותרים, רופאים לזכויות אדם, דרשו מצה"ל לאפשר להם להיכנס לשטח האש כדי לטפל בפצועים פלסטיניים. צה"ל סירב לכך, מסיבות ביטחוניות, ובג"ץ הסכים שיש שיקולים סבירים שלא מאפשרים להכניס אזרחים נוספים לשטח המסוכן (לא רופאים ולא עיתונאים).  לסיכום, בג"ץ קבע שמדינת ישראל חייבת לנסח כללים מוסדיים להתנהלות, ולפעול באופן קבוע ומסודר לפיהם.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מהי שיטת ימימה?
שיטת ימימה שעל פיה פותחו קלפי ימימה, היא שיטת חשיבה שונה, הכרתית, שבנויה מאלמנטים שונים מעולם ...
מהן עבירות מין
עבירות מין היו בעבר נורמות התנהגותיות שהוסתרו הן על ידי המבצע והן על ידי הנפגע. בשנים ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Adoram
  • אודות Adoram
  • מידע נוסף

אודות Adoram

מידען

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית זכויות אזרחיות או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Adoram ] באמצעות דוא"ל Adoramyad@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 17 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons