סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
07/07/2020 | 19:33

האופי הגרמני והתרבות הגרמנית

גרסה להדפסה
האופי הגרמני והתרבות הגרמנית ציון המאמר: 4.19/5 455 הצבעות
נעסוק בעיקר בתקופה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. בשנות ה-60 בגרמניה היו מעט מאוד יהודים והרבה פחות גזענית מאשר בשנות ה-30. שני מאפיינים של גרמני:
1. כאשר מסתכלים על החברה הגרמנית בת זמננו (משנות ה-50 והלך) זוהי חברה שעברה משפר תפניות. חברה שעברה שעסקה בשבר חד של מערכות שלטוניות לאורך השנים. למעשה ניתן לראות בתרבות הגרמנית מספר צדדים. כאשר מסתכלים על הגרמני, ניתן לראות בו, שילוב בצורה מאוד מיוחדת את כושר ההתמדה, את החריצות של בעל מלאכה מימי הביניים עם ההערצה לעוצמה צבאית. ובנוסף לתמיד התעוזה הרומנטית של האביר מימי הביניים. ובמקביל, אנו מדברים על הרציונאליות, על יכולת הפשרה שהם פחות מיוצגות בהיסטוריה הגרמנית. למעשה, יש שני דפוסי אוריינטציה בגרמניה. אחד הכולל את הגרמני העובד קשה, המתודולוגי, המסתפק במועט, המוכן לסבול אי נוחות פרטית ואפילו מחסור כדי לבצע עבודות להשגת מטרות שנקבעו. דפוס זה של הגרמנים מדגיש את המשמעת, סדר והרצינות בפעילות האישי. במישור הציבורי זה מתבטא ביחסים בין תפקידים פורמאליים ומתן כבוד. ומתן כבוד לסמכות של מומחים מוכרים. זהו הדפוס אשר השתקף בתקופות מוקדמות בין בעלי המלאכה שלשוליות שלהם וגם בביתי הספר. הנטייה של גרמנים מהסוג הזה היא בקודפיקציה של היחסים האנושיים. ניסוח מערכת יחסים פורמאלית של היחסים האישיים. זה מושרש גם בתקנות ובחוקים הפורמאליים שהתקבלו ברשויות הציבוריות. זה מוביל ליציבות, כיוון שמדובר בפסיביות של האזרח הגרמני המצוי. זאת כנגד תנועות מהפכניות וגם כנגד מושגים של אי ציות של קיימים בתרבות הגרמנית. ההיכנעות הזו הובילה לעלייתו של היטלר לשלטון. זה הוביל גם לכך שהיהודים צייתו באופן מלא לשלטון שלו. למעשה מדובר במדינת חוק. זוהי "הנדסה תחוקתית". כלומר, החקיקה מעצבת את מערכת היחסים הפוליטיים בין הגורמים השונים. מערכת זו נמצאת בתוך מערכת נוקשה של חוקים שמעצבת את היחסים הפוליטיים. דר' אולמן טוען שכך זה גם היום אך אין הסכמה בנוגע לכך. לא רק לקאנצלר מצייתים אלא גם לבירוקרט ברמה הנמוכה ביותר. אנשי המנהל נתפסו כמנהלי הנורמות הלגאליות שהתחייבו להתנהג לפיהם ושאחרים יתנהגו לפיהם.
2. בגרמניה יש חלק מרכזי בתרבות המערבית לצד היטלר. הדפוס השני במסורת התרבותית הגרמנית כללה את תפקיד האביר הרומנטי ולצידו את בן דודו האינטלקטואל הקוסם המעז הדמוני אשר שאפו לעצב יותר מלקבל בהכנעה את גורלם. שילוב זה השתקף בהיסטוריה הגרמנית ע"י ניסיונות הפרט והקולקטיב לברוח  בתקופות קשות מהתקופות עצמן, לעולמות קסומים ולחלומות. ממצבים אמיתיים אשר היו מעבר ליכולת ההבנה והשליטה של האדם הפשוט. מקשיים כלכליים ועוצמת אויב ולברוח לעולמות קסומים. בעולם החלומות הגרמנית זה החלש מתמודד עם החזק. החלש כלפי חוץ הוא הטהור, בעל הערכים, הוא המחסל את הרעים. הוא בעל תכונות של קוסמים המחסל את כל האויבים. פאוסט של גטה יצר קשרים עם השטן וההתערבות של הטהור הציל אותו. עורמתה של גרטל היא זו שהצילה אותה ואת הנזל מביצוע העונש שלן המכשפה על העבירות. גם בתנועות הנוער הגרמנית בתחילת המאה ה-20 הייתה התנגדות רבה למטריאליזם ולצרות האופק של החברה שעוברת את תהליך התיעוש. זה הוביל לשירים על פירטים ושודדים מסביב למדורות אשר שברו מוסכמות. הדמיון היצירתי הוביל לשבירת המוסכמות. המסעות הדימיוניים והנועזים האלו הסתיימו באידיאולוגיות קשות מאוד שלא הותירו מקום לפשרה. בעיקר בפוליטיקה הדגש היה על השתקה באמצעות הכוח את כל המתנגדים (כל הבלתי מאמינים). האוריינטציה הרומנטית האנטי פורמליסטית התבטאה בפוליטיקה. דגשה היה על מנהיגים גיבורים עושי פלאות שהפך לסימן הלאומנות והאוטוקרטיה הגרמנית. וככזו היא הובילה לאי יציבות. ככזו שמתייחסת למנהיגים גיבורים היא הובילה לאלמנט בלתי מייצג של היחסים הפוליטיים. התחושות הרומנטיות של הגרמנים הובילה לבריחה מהמציאות ומי שניצל את זה היה היטלר. הוא הופיע כמנהיג הכריזמטי. יש כאן שני צדדים לגרמני. יש תקופה שדפוס אחד יותר דומיננטי ויש תקופה שהשני.  למעשה המנהיג נוסח היטלר, המנהיג הבטיח בריחה מהכישלון של 1917, מהכישלון של המשברים הכלכליים באמצעות התקפה על אויבי הגרמנים שהואשמו בגרימת הכישלונות. העניים, הסוחרים, הצעירים הם אלו שתמכו בו. היטלר ניצר מעלייתו לשלטון את הרומנטיזם כדי להבטיח את יציבות הרייך. יש איחוד מיסטי בין עם למנהיג. מאיחוד זה הוצאו היהודים, הסלבים וגזעים נחותים אחרים. למעשה, כאשר היטלר עלה לשלטון והפגין את הנשק הרב שיש לו זה רומם את המורל הגרמני. מותו הוביל להתרחקות הגרמנים מהרומנטיקה והם חזרו להעריך את הגרמני שעובד קשה והחרוץ.

הגרמנים מדברים רק על התקופה מ-1945. כל מה שהיה לפני כן הוא טאבו. לאחר מלחמת העולם השנייה הכיבוש האמריקאי, הצרפתי והבריטי הקימו משטר כיבוש במערב. היא קיבלו בהכנעה את עיצוב מוסדות השלטון ע"י המאמר. הם קיבלו בהכנעה את מערכת היחסים עם מדינות המערב ומצד שני היו צריכים להתמודד עם הבעיות הכלכליות שלהם ולכן לעבוד בצורה חרוצה ומסודרת. באירופה לאחר המלחמה ה-2 וככל שהמלחמה הקרה החריפה כך משטר הכיבוש של מעצמות המערב איפשר יותר עצמאות לגרמנים. העצמאות של מערב גרמניה גדלה ככל שהאמריקאים והסובייטים התרחקו. קונראד אדנאור היה הדומיננטי בעיצוב המדיניות במערב גרמניה.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Aviv10
  • אודות Aviv10
  • מידע נוסף

אודות Aviv10

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Aviv10 ] באמצעות דוא"ל Aviv10@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 16 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons