סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
28/05/2020 | 04:07

המדיניות של אדנאואר

גרסה להדפסה
המדיניות של אדנאואר ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
ברוב המדינות ביצוע מדיניות החוץ נמצא אצל הרשות המבצעת. מה שמייחד את מערב גרמניה ולאחר מכן את כל גרמניה, זו המרכזיות של מדיניות החוץ בנושאי היום יום. היו שאמרו שמדיניות החוץ הגרמנית בין שנות ה-50-70 המרכזיות שיקפה מדניות חוץ המחפשת מדינה יותר מאשר מדינה המחפשת מדיניות חוץ. חלוקת גרמניה הובילה לכך שהרפובליקה הפדראלית המערב גרמנית הייתה עסוקה בסביבה החיצונית במאמציה להביא לאיחודה של גרמניה. יותר מכך, אי קיומו של הסכם שלום כולל עם סיום מלחמת העולם השנייה עירב את הממשלה הפדראלית (הממשלות השונות בבון) במשאים ומתנים ביחס למעמד הגבולות במזרח ובמערב. ביחס לפולין ורוסיה, הגבולות של גרמניה שהתאימו למפת אירופה של שנת 1937. מעמדה של מערב גרמניה משך את הממשלה בבון כל הזמן לזירה הבינ"ל. מדוע? ברלין הייתה מובלעת בתוך האזור המזרח גרמני, ולכן כל פעם שקראו תיגר על מעמד  ברלין הממשלה הייתה צריכה להתייחס לכך. למעשה, כל הזמן קראו תיגר. מלבד שאלת הגבולות שהייתה אקוטית למערב גרמניה, המדינה החדשה הייתה צריכה לעצב תגובות מדיניות לצרכים הקיומיים של הביטחון והכלכלה בסביבה הבינ"ל ע"י השתתפותה בברית נאט"ו ובשוק האירופי המשותף. השנים הראשונות של ממשלת אדנאור היו קריטיות להגדרת התפתחות המבנה המוסדי של הרפובליקה הפדראלית. מעמד של כיבוש נמשך, של כוחות הברית הצרפתים, הבריטים והאמריקאים, מנע את הקמת משרד החוץ הגרמני עד 1951. למעשה דחה את מינוי שר החוץ, עד 1955. ובכך, נשדד ממשרד החוץ עוצמתו ובולטותו בענייני חוץ, במיוחד בהשוואה לשאר מדינות אירופה. כיוון שלא היה משרד החוץ, אז ברור שהמאבק בין קאנצלר למשרד חוץ הקאנצלר יותר דומיננטי. לקאנצלר מערב גרמניה ניתן התפקיד המרכזי בשדה מדיניות החוץ שרק בשנים האחרונות מזוהה יותר ויותר עם ראשי המדינות באזורים אחרים באירופה.
בכל מדינות העולם, עד 1985 מי שנתן את הטון במדיניות החוץ היו שרי החוץ. ראשי המדינה לא עסקו כל הזמן במדיניות חוץ, רק בעת משברים עסקו. התקופה של הדו קוטביות היו מלאות במשברים.
מעורבות הקאנצלרים בגרמניה במדיניות החוץ הייתה דומה יותר מכל למעורבות של הנשיא האמריקאי במדיניות החוץ.  (יישאל באחד המבחנים).
ניתן ליחס את ההגדרה של קונראד אדנאור נתן לתפקידו במדיניות החוץ, בעצתם הצלחתו בתחום זה. הוא נתן דימוי כקאנצלר שעוסק במדיניות חוץ ובכל הציב אתגר לכל הבאים אחריו. רבים מאלו שהיו אחריו, אכן התמקדו במדיניות חוץ. גם הציבור ציפה שהקאנצלר יוכיח עצמו במדיניות חוץ.  יחד עם זאת, למעורבות של הקאנצלר במדיניות חוץ יש שתי מגבלות. האחת, פוליטיקה. המבנה הפוליטי מגביל אותו. הממשל הקואליציוני מגביל אותו במבנהו. השנייה, משרד החוץ היה זה שאמור לקבוע את מדיניות החוץ וציפו שכך זה יהיה. זוהי מגבלה על הקאנצלרים החל מ-1951. יש עוד מגבלות על שרים, בוודאי על שרי חוץ. שתי המגבלות הללו לא כ"כ חלות על הקאנצלר/ מי שעיצב את מדיניות החוץ. מדיניות חוץ דורשת לעיתים רחוקות חקיקת חוקים. כל החוקים של האיחוד האירופי, הם קשורים למדיניות החוץ אך היה צריך להטמיע אותם בחוק הגרמני ולא היו זקוקים לאישור שני הבתים של הרשות המחוקקת. בגרמניה, רק לחוקים שהיו קשורים לאיחוד אך גם למדיניות פנים גרמנית היו צריכים לעבור אישור של הבתים. בעיצוב מדיניות חוץ של מדינה קיימות קבוצות לחץ. כל קבוצה מנסה לחזק את עמדתה. בגרמניה, היו רק שני נושאים שקבוצות לחץ השפיעו על הממשלה. אחד, כל מה שקשור לשוק האירופי המשותף. אבן הפינה של השוק היא המדיניות החקלאית המשותפת (Common agriculture policy). למדיניות זו היו תומכים (שהשתייכו למפלגה הליברלית). מדובר בשנים 1965-6. בין 1945-1989 היו שתי גרמניות. הגרמנים רצו באיחוד שתי הגרמניות, בעיקר המפלגה השמרנית. הייתה קבוצת לחץ של התומכים באיחוד. זוהי הקבוצה החשובה ביותר בשנים אלו.

הספר של פרופ' ברי על מדיניות החוץ  הגרמנית מתחיל מ"בראשית היה אדנאואר". בתקופת אדנאואר המאפיין הבסיסי היה ריכוזיות מוגזמת של מדיניות החוץ לאדם אחד. כמובן שגם במדיניות הפנים הוא היה מאוד ריכוזי. כל המנהיגים באותה תקופה היו ריכוזיים. זה נבע מכך שבשלב הראשון לא היה בגרמניה משרד חוץ. הוא גם היה מניפולאטור. כיוון שבתקופה הראשונה בגרמניה היו נציבים עליונים. והם למעשה עיצבו את מדיניות הפנים של גרמניה והם גם עזקו במדיניות חוץ. כאשר ממשלתו שאלה אותו לגבי מדיניות חוץ הוא אמר כי יש דברים שרק הנציבים העליונים יודעים למרות שלא כך היה המצב. עוד דבר שחיזק את מעמדו במדיניות חוץ, שהייתה הטעות הגדולה ביותר של מפלגתו היריבה ה-SPD. אדנאור ניסה להבליט את עוצמתו והידע שלו במדיניות החוץ, ה-SPD ניסתה להתמודד איתו במדיניות החוץ וזה הייתה טעותה. הצגת עמדה נוגדת הבליטה עוד יותר את אדנאור כמומחה למדיניות חוץ.
עד להקמה הפורמאליות של משרד החוץ במרץ 1951, מדיניות החוץ של מערב גרמניה טופלו ע"י מספר סוכנויות. אחת מהן הייתה "הסוכנות לענייני חוץ". למעשה, היא זו שניהלה את הקשרים לאורך השנים עם הנציבות העליונה. מלבד אדנאור האדם שעמד בראש הסוכנות ידע מה חושבים בנציבות. וילאם גרווה היה פרופ' שעמד בראש |"הוועדה לענייני מו"ם לסיום הכיבוש" בין גרמניה לבעלות הברית. שני אלו היו הקרובים ביותר לאדנאור וניהלו מדיניות חוץ בלתי פורמאלית. אדם נוסף, הולשטיין שהיה הקרוב ביותר במבין השלושה לאדנאור. הוא הפך למנכ"ל המשרד כאשר משרד החוץ הוקם. לאחר מכן התמנה לנשיא הנציבות האירופי הראשון ב-1958. דוקטרינת הולשטיין (1955) הייתה הדוקטרינה של מערב גרמניה אשר דרשה מכל מדינה מקיימת קשרים דיפלומטיים עם מערב גרמניה לא להכיר בממשלת מזרח גרמניה (ממשלת פנקוב). מדיניות החוץ הגרמנית התחילה למעשה בשנה זו, השנה בו התקבלה לנאט"ו. לפיה, ממשלה שתכיר במזרח גרמניה ממשלת מערב גרמניה תנתק את הקשרים עימה. זה היה כלי מאוד חשוב במדיניות החוץ הגרמנית. ב-1955 אדנאור מינה את היינריך ון בראנטנו לשר החוץ הראשון הגרמני. מעמדו היה כ"כ חלש שבועידת מסינה, בה נפגשו כל שרי החוץ של השוק האירופי המשותף, הוא לא דיבר והולשטיין ייצג את עמדת מערב גרמניה במקומו. היו שלוש סיבות לחולשתו:
1.    הדומיננטיות של אדנאור. מעמדו של אדנאור הגיע לשיא ב-1957 ומאז נחלש עד להקמת חומת ברלין ב-61.
2.    חוסר התלות של אדנאור בשר החוץ. אנשים שלו נמצאים בתוך משרד החוץ והם מסרו לאדנאור אינפורמציה.
3.    קריאות תיגר של המשרדים האחרים על משרד החוץ. המשרדים הבולטים היו הביטחון והכלכלה (שטיפל בנושאים הכלכליים האירופאים).
החל מ-1971 העבירו הרבה אגפים ממשרד הכלכלה לאוצר. בראש משרד הכלכלה באותה תקופה עמד לודוויג הרארדט. הוא החליף את אדנאור כקאנצלר.
היה קונפליקט בין המשטר הישן לחדשים. היה קונפליקט בין אנשי אדנאור לאנשי בראנטנו. והדברים הללו הובילו להחלשת עוצמתו של שר החוץ. כך שהתקופה של אדנאור הייתה תקופה של עוצמה רבה ודומיננטיות של הקאנצלר. הוא עיצב את תפקיד הקאנצלר במדיניות החוץ לאורך שנים. בערוב ימיו במיוחד ב-61 נכשל כוחו.
הקאנצלר ראה בחשיבות מירבית את היחסים עם צרפת, את השוק האירופי המשותף לעיצוב מדיניות פרו אירופית וליחסים עם ארה":ב. והוא ראה בחזונו את איחוד אירופה. אך ב-1958 עלה דה גול לשלטון בצרפת. הוא יצר דיסוננס אצל אדנאור בין החלומות למציאות.  דה גול יצא נגד המנהיגות האמריקאית מצד אחד ונגד השאיפה של השוק האירופי המשותף להגיע לאיחוד מדיני מהצד השני. דה גול שאף להגיע לאיחוד גרמניה באמצעות הפשרת היחסים עם המזרח. הוא לא רצה איחוד טוטאלי של מדינות אירופה. הקאנצלר היה צריך לבחור בערוב ימיו בין עמדה פרו אמריקאית או פרו צרפתית, ונאלץ לקבל את העמדה הצרפתית.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Aviv10
  • אודות Aviv10
  • מידע נוסף

אודות Aviv10

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Aviv10 ] באמצעות דוא"ל Aviv10@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 16 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons