סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
28/05/2020 | 04:05

הסכסוך הסיני סובייטי – מלחמת ווייטנאם

גרסה להדפסה
הסכסוך הסיני סובייטי – מלחמת ווייטנאם ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
הסכסוך הסיני-סובייטי. מלחמת ווייטנאם היוותה את הדחף האמריקאי להפשרת היחסים בין סין לארה"ב מצד אחד וברית המועצות מצד שני. הסכסוך הסינו-סובייטי סיפק את חלון ההזדמנויות העיקרי. המטרה האמריקאית הייתה להגיע למצב שארה"ב תהיה מחוזרת הן ע"י בריה"מ והן ע"י סין. הסכסוך הסינו-סובייטי מהווה הסבר מרכזי לקריסה של בריה"מ בשני מובנים עיקריים. עד פריצת הסכסוך בריה"מ הייתה צריכה להתמודד רק עם ארה"ב. ברגע שסין הצטרפה למאבק, בריה"מ נאלצה להפנות משאבים רבים גם לסכסוך עם סין. המחיר שהסובייטים שילמו היה ניכר ביותר. המרכיב השני – אחרי שסין הרימה ראש וחתרה תחת הסובייטים, שום דבר כבר לא היה כבעבר. כרסום בהגמוניה הסובייטית.

 

עד אמצע שנות ה- 50 היה מקובל להתייחס אל העולם הקומוניסטי כאל עולם אחיד. הסכסוך הסינו-סובייטי חייב את מנהיגי המערב לחשוב בצורה מתוחכמת יותר. הם היו צריכים לחשוב על לאומיות ולחשוב בצורה מורכבת. זה סייע למערב להבין טוב יותר את מה שקרה בעולם הקומוניסטי.
מערכת היחסים בין סין לבריה"מ, גם לפני עלייתה של סין הקומוניסטית, לא היו הרמוניים והם היו מאוד מורכבים ובעייתיים. בין 1922 – 1948 זרעי הפירוד ביניהן נזרעו. הסינים מאוד לא מרוצים מההתנהגות הסובייטית, הם חושדים בסטאלין, שמתנהג באופן אינטרסנטי. מ- 1923 – 1927 סטאלין מחייב את הקומוניסטים הסינים לשתף פעולה עם צ'אן קאי שק. צ'אן טובח בקומוניסטים הסינים. זה מערער את הביטחון של הקומוניסטים הסינים בסטאלין. סטאלין לא תומך במאו באופן בלעדי. במשך התקופה הזו סטאלין לא מאמין שמאו ינצח ולכן הוא רוצה ללכת עם המנצח. הוא גם מבין שמאו לא ירקוד לפי החליל שלו. הוא חושש שמאו יהיה עצמאי מדי. בין 1948 – 1950 מתחולל מפנה ושני הצדדים מבינים שכדי להם לכרות ברית. הברית הסינו-סובייטית שנחתמה בשנת 1950. מאו מחליט שהוא נמצא בצד הקומוניסטי, והשיקול המרכזי הוא השיקול האסטרטגי.
יש עוד שיקולים מרכזיים, והעיקרי שבהם הוא החלטתו של מאו להשלים את השליטה על כל סין כולל טייוואן. מבחינתו של מאו זהו אינטרס מרכזי שמכריח אותו לשתף פעולה עם סטאלין, מה שייתן לו מטריה גרעינית.
היחסים בין מאו וסטאלין. מערכת היחסים הזאת חיונית מאוד ליחסים בין שני הצדדים. היחסים הללו מבוססים על חשדהו וכבדהו. אין אהבה בין שני הצדדים, אבל מאו מעריך מאוד את סטאלין. מה היו העיקרים של הברית הזאת – כל מתקפה של ארה"ב על סין ייחשב כמתקפה על בריה"מ. בנוסף בריה"מ מעניקה לסין סיוע בהיקף של 300 מיליון דולר. ב- 1950 שני הצדדים אכן רצו לשמור על ברית זו. עד 1957 הסינים מנסים לפתח מודל פיתוח כלכלי אחר, לא סיני בפעם הראשונה.

 

1953 – 1957 – תקופה זו נחשבת לתור הזהב בין בריה"מ לסין. מדוע? צריך לקחת בחשבון שבשנים אלו התקיימה זהות אינטרסים בין סין לבין בריה"מ. בשנת 1953 סטאלין מת. באותה תקופה הסובייטים רוצים לשמור על גבול שקט עם סין. ח'רושצוב ובולגאנין מבקרים בסין ומחזירים לסינים פיקוח חלקי דברים שנחשבים לדומיננטיות הסובייטית על סין. המטרה היא להפחית את הלחץ הבין גושי. הסובייטים מתמקדים בענייני סין ובענייני ירושה. בשנים אלה הסינים מסכימים עם הסובייטים. גם הסינים מתמקדים בענייני פנים.
אחרי מלחמת קוריאה הסינים מבינים שצריך להישען גם על מודרניזציה צבאית, ובריה"מ מספקת זאת לסין. זוהי מערכת השיקולים שבגללה עד 1957 היחסים נראים הרמוניים.
איך קרה שפרץ הסכסוך הסינו-סובייטי? גורמים מידיים: 1. התפלגות אינטרסים של סין ובריה"מ באשר לשאלה איך צריך לנהל את המלחמה הקרה. 2. מחלוקת אידיאולוגית בין סין לבריה"מ על דגם הפיתוח הנכון של חברה קומוניסטית.

 

גורמי רקע" 1. סכסוכי גבול. 2.גורמי העבר. 3.מתחים תרבותיים. 4.חוסר כימיה בין מאו לח'רושצוב. 5.האופי של האידיאולוגיה הקומוניסטית.
אותם גורמי רקע היו קיימים גם בתקופת הידידות בין סין לבריה"מ. התפתחויות בזירה הבינלאומית הם אלו שמסבירים את הסיבה המיידית לפרוץ הסכסוך. בין סין לבין בריה"מ הולך ומתפתח הבדל יסודי אחד – בריה"מ היא מדינה שבעה, באופן יחסי. סין היא באופן בסיסי מדינה רעבה. במשך שנות ה- 50, עד 57, סין מנסה להשיג הכרה בינלאומית ולפתור את בעיית טייוואן באמצעי שלום. היא מובילה מחנה של מדינות בלתי מזוהות, אבל הכול באופן מתון. בתמורה היא מקבלת מארה"ב סטירת לחי. למשל, ארה"ב לאחר מלחמת קוריאה מכתרת את סין בבריתות. ארה"ב מנדה את סין לחלוטין ומחייבת את בעלות בריתה להטיל עליה חרם כלכלי מקיף. העוינות האמריקאית באה לידי ביטוי גם בצורה פומבית. בנוסף מתפתחת מערכת יחסים הדוקה, באותה תקופה, בין טייוואן לארה"ב. לקראת 1957 מאו מגיע למסקנה שאין תוחלת להתנהגות מתונה מול ארה"ב.
באותה תקופה בריה"מ מבצעת פריצת דרך טכנולוגית. בריה"מ משגרת את ספוטניק לחלל ומשגרת טיל בין יבשתי. הסינים טוענים שפריצת הדרך הטכנולוגית מאפשרת לגוש הקומוניסטי להתנהג ביתר נחישות מול המערב. כאן נקודת המחלוקת המרכזית עם בריה"מ. ח'רושצוב דוחה את טענותיו של מאו שבאמצעות פריצת דרך זו ניתן יהיה למצח את הקפיטליסטים. ח'רושצוב טוען שהנשק הגרעיני לא מאפשר להשתמש בזה. זו נקודת המחלוקת שהולכת ומתפתחת.

 

ב- 1956 ח'רושצוב מבקר את סטאלין ומוקיע את פולחן האישיות שלו ומודיע בכך על כך שידו על העליונה במאבק על הירושה. לאחר שהסכסוך כבר היה עובדה קיימת הסינים טענו שכאן ניבא הסדק הראשון. כיום יודעים שזה לא נכון. הסינים טוענים שלח'רושצוב לא הייתה שום זכות לבקר את סטאלין. החל מ- 1958 ואילך מאו בעצמו משתמש בפולחן האישיות.
ב- 1957 האירוע שבו מאו מכריז בזכות פריצת הדרך הטכנולוגית המזרחית ואפשר לגלות עמדה תקיפה מול המערב.
ב- 1958 מאו פותח במשבר טייוואן השני. מאו מנסה להתריס מול ארה"ב ולהוכיח לאמריקאים שהנשק הגרעיני לא מרתיע אותו והוא פותח בהרעשות יום כן יום לא. הוא מפגיז שני איים קטנים הקרובים לחוף הסיני. מאו מרגיש שהסובייטים לא מעניקים לו את הגיבוי הראוי.
ב- 1959 ח'רושצוב מבקר בארה"ב. יחסיו עם אייזנהאואר מפשירים. בדרכו הביתה ח'רושצוב מבקר בביג'ינג. הסינים מאשימים אותו בהתרפסות.
ב- 1960 הסכסוך עולה מדרגה. עד 1960 הסינים קוראים תיגר על המדיניות הסובייטית. הם מנסים לשכנע את הסובייטים לקבל את העמדה הסינית הגורסת יתר תקיפות מול המערב. ב- 1960 ישנה קריאת תיגר על עצם המנהיגות של הסובייטים על הגוש הקומוניסטי. הביטוי הבולט ביותר הוא מאמר בעיתונות הסיני שכותרתו יחי הלניניזם. אותו מאמר טוען שבריה"מ בגדה במורשת המקודשת של לנין. החוצפה הסינית לערער על הפרשנות הסובייטית שוברת את כל הכלים מבחינתו של ח'רושצוב. ח'רושצוב מוציא את כל היועצים הסובייטים מסין. היה מדובר במספר רב ובמומחים רבים שסייעו לסינים. מהלך זה פוגע בכלכלה הסינית בצורה כואבת ביותר, וזו אחת הסיבות שמתחוללת בסין שואה אנושית, בין 1959 – 1961 ובה 30 מיליון אנשים מתים מרעב.

 

באמצע שנות החמישים הסינים מחליטים להשיג נשק גרעיני. בין 1959 ל- 1960 ח'רושצוב קוטע את הסיוע הגרעיני לסין. ב- 1964 הסינים כבר משיגים את היכולת הגרעינית. זה גם אחד מהגורמים המלבים את הסכסוך.
קריאת התגר הזאת יש לה גם מימד פנימי. מאו אומר לח'רושצוב שדרכך לא נראית לנו ואנו נלך בדרכנו. ב- 1960 מוסקבה מזמנת את המפלגות הקומוניסטית כדי לקרוא את הסינים לסדר. על הסינים להתיישר על פי הרוב בעולם הקומוניסטי. הסינים אומרים שהם לא מוכנים ללכת לפי עיקרון זה. הסינים מעודדים מדינות בגוש הקומוניסטי ללכת בנתיב הסיני. הם מרחיבים את הפילוג והמתח לעולם הקומוניסטי בכללותו. נוצר פילוג בעולם הקומוניסטי. זה כרסם בהגמוניה הסובייטית בעולם הקומוניסטי.
1962 – משבר הטילים בקובה. הסינים מבקרים את ח'רושצוב גם על הרפתקנות. הם שואלים למה צריך להתגרות בארה"ב. אחרי שהסכסוך נפתר הם מאשימים אותו ברפיסות מול האמריקאים. בדיוק באותו חודש פורצת מלחמה בין הסינים וההודים. הסובייטים נמצאים בדילמה קשה במלחמה זו. מצד אחד הסינים היו עדיין חלק מהגוש הסובייטי ובאותו זמן הם גם היו מיודדים עם הודו. בסופו של דבר הם סופחים על שני הסעיפים וזה גורר ביקורת של הסינים.

 

ביולי 1963 הסובייטים והאמריקאים חותמים על הסכם הגבלת נשק. הסכם זה מכוון גם נגד הסינים וגם נגד הצרפתים. להסכם זה לא היו שיניים כלפי הסינים. הסינים טוענים שזו ההוכחה שהסובייטים מוכנים לכרות ברית עם ארה"ב כנגדם. הסינים והסובייטים מחליפים מכתבים קשים ביניהם. הסינים מחליטים ב- 1963 לפתוח את סוגית הגבולות. היו קיימים שני אזורי מחלוקת. במזרח הרחוק הסובייטי. טריטוריות סיניות נמסרו לרוסים כבר ב- 1860. במערב סין האזורים מיושבים ע"י שבטים תורכמנים. הגבול הזה יוצר חציצה מלאכותית בין השבטים התורכמנים. בסופו של דבר לא מגיעים להסדר, ומ- 1963 ואילך הגבול הופך להיות גבול רצוף סכסוכים. מס' התקריות הולך וגדל.
סין מסתגרת והופכת להיות מדינה משוגעת, בין 66 ל- 69. הנציגים הסובייטים סובלים רבות. הסינים מנתקים את קשריהם עם כל המדינות חוץ ממצרים. כמה נציגים סובייטים מגורשים מסין. ב- 1969 הסכסוך הזה מגיע למלחמה חמה.
ב- 1969 פורצת מערכת של תקריות בין חילות מצב באי הנמצא בנהר האוסורי. הקרבות המחישו לכל העולם על הסכסוך בין הצדדים. הסינים חוששים שהסובייטים רוצים להנחית מכה גרעינית על הסינים. לסינים כבר יש נשק גרעיני אבל אין להם יכולת שיגור. הסובייטים מצדם שואלים את האמריקאים מה דעתם אם הם ינחיתו מכה גרעינית. האמריקאים מחליטים לשחק משחק משולש.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של אגודת הסטודנטים
  • אודות אגודת הסטודנטים
  • מידע נוסף

אודות אגודת הסטודנטים

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ אגודת הסטודנטים ] באמצעות דוא"ל amir_cohen1@walla.co.il
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 22 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons