- רובו – תכנים שגולשים כותבים | מאמרים | כתבות | סרטונים | טיפים | מתכונים | אינטרנט - https://www.roboc.co.il -

התיאוריה הפסיכו ביזארית

Posted By Harnessed On 26/04/2011 @ 13:14 In בריאות הנפש | Comments Disabled

[1] [2]
התיאוריה הפסיכו ביזארית ציון המאמר: 4.20/5 455 הצבעות

התיאוריה הפסיכו ביזארית פותחה ע"י פרופסור יעקב רופא מאוניברסיטת בר-אילן וכיום מוכרת בכל רחבי העולם.
התיאורה הפסיכו ביזארית ע"פ פרופ' רופא היא תיאורית הבחירה הרציונאלית של ההפרעות הנפשיות.

עפ"י התיאוריה הזאת ההפרעות הנפשיות הם התנהגויות נבחרות. אחד המושגים המרכזיים בתיאוריה הוא הסברת התנהגויות משונות וזה מקביל בצורה מסוימת לפסיכואנליזה, אך התיאוריה לא מקבלת את התזה המרכזית של פרויד לפיה אדם אינו רציונאלי.

עפ"י התיאוריות האחרות  ההפרעות הנפשיות הם לא רצוניות, הם נכפות על האדם. התיאוריות חלוקות על מה שגורם לשינוי בהתנהגות. פרויד אומר שזה נובע מתת הכרה  והבהוויוריסטים אומרים שזה נובע מהתניה, כלומר אירוע מסוים גרם לפיתוח ההפרעה. הקוגנטיבים אומרים שהמחשבות הם מעוותות  ולכן אדם מקבל התקף של פאניקה. הביולוגים אומרים שמשהו במוח, משהו ביולוגי השתנה במוח ולכן אדם לא חושב באופן רציונאלי.

שני סיבות הובילו את פרויד להוכיח שיש תת הכרה והאדם נשלט ע"י כוחות שאינם בשליטתו:פגיעה עצמית וחוסר יכולת להסביר את המעשים. הגישה שההפרעות הנפשיות הם בלתי רציונאלית  הייתה הכי מקובלת שהתחילו לחקור את ההפרעות הנפשיות בתחילת המאה. כיום התיאוריות האלה אינן יכולות להסביר רבות מהבעיות. מכיוון שהן הגיעו למבוי סתום יש לשקול את האפשרות שההפרעות הנפשיות נגרמות מהתנהגות רציונאלית (שיקולי עלות לעומת תועלת) ושהאדם שולט על מעשיו ובוחר את ההתנהגות שתביא לו מקסימום תועלת. ההפרעות הנפשיות זה מצרך, כמו שאדם רוכש מצרך מסוים כך לאדם יש צורך להקל את מצבו הקשה (דיכאון, מצוקה וכו'), באמצעות התאבדות, רצח בני הזוג. חלק מהאנשים יבחרו הפרעה נפשית כדרך להתמודדות עם מצב הלחץ הבלתי נסבל. הנחת היסוד של התיאוריה הפסיכו ביזארית היא שההתנהגויות הנפשיות הם רציונאליות, התיאוריה עושה הבחנה בין שתי סוגי התנהגויות סוטות: התנהגויות ביזאריות וסטיות התנהגויות לא ביזאריות. התיאוריות הקודמות לא הגדירו מי סובל משיגעון, לא היה להם את הכלים. הם אומרים שכל בני אדם נשלטים ע"י אותם תהליכים. אותם תהליכים קובעים את כל סוגי ההתנהגויות. בתיאוריה הפסיכו ביזארית יש לעשות הבחנה בין משוגעים ללא משוגעים, יש צורך בשתי תיאוריות נפרדות להתנהגות ביזארית ולהתנהגות לא ביזארית.

התנהגות ביזארית ושיגעון מוגדרת ע"י חמישה קריטריונים:
1. התנהגויות ביזאריות מטילות נטל כבד על הקשב והתפקוד היום יומי. לדוגמא: אנורקטיות מתעסקות כל היום באוכל וזה מהווה סיכון לתפקוד היום יומי שלהם.
2. ההתנהגויות הביזאריות מופיעות באופן ספונטני , יש שינוי קיצוני בהתנהגות ואין שום אירוע בסביבה או במערכת הפיזיולוגית של האדם שיכול להסביר את השינוי בהתנהגות. לפעמים השינוי הוא לא חד אלא נעשה בהדרגה כמו בסכיזופרניה לא ניתן למצוא שינוי פיזיולוגי שיכול להסביר את השינוי בהתנהגות.
3. סטיגמה חברתית, אדם שמגלה התנהגות ביזארית אנשים אומרים שהוא חולה נפש או סובל מפגיעה גופנית. יהיה תיוג חברתי על האדם הזה.
4. חוסר מודעות, אנשים בעלי התנהגות ביזארית לא יכולים להסביר את התנהגותם או נותנים הסבר לא הגיוני.
5. נדירות- התנהגויות ביזאריות הן נדירות פחות מ2% באוכלוסייה.
אם חמשת הקריטריונים קיימים אז האדם סובל מהתנהגות ביזארית.
לפי זה אם לאדם יש  ocd או אנורקסיה אז זוהי התנהגות ביזארית.  כל מה שפרויד אמר שזה נוירוטי נכלל בהתנהגויות הביזאריות.
הומוסקסואליות זוהי סטייה נורמלית כי היא לא מפריעה לתפקוד היום יומי ויש יותר מ2% מהאוכלוסייה.
הפרעה פוסט טראומטית זה מצב שנגרם בעקבות טראומה קיצונית שניתן להסביר את ההתנהגות הסוטה בהתנהגות ולכן זה לא ביזארי.
פרויד אומר שנוירוזות קורות כתוצאה מתת ההכרה,
עפ"י התיאוריה הביזארית לא ניתן למדוד חרדה תת הכרתית. התיאוריה הביזארית אומרת שהפרעות פוסט טראומטית ריבוי אישיות, fug (שינוי סביבת מגורים, אנורקסיה בולימיה הם כולם נוירוזות. עפ"י הביזארית יש להחזיר את המושג נוירוזה. המונח נוירוזה הוא סוג של התנהגות ביזארית. גם פסיכוזות


Article printed from רובו – תכנים שגולשים כותבים | מאמרים | כתבות | סרטונים | טיפים | מתכונים | אינטרנט: https://www.roboc.co.il

URL to article: https://www.roboc.co.il/%d7%94%d7%aa%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%94-%d7%94%d7%a4%d7%a1%d7%99%d7%9b%d7%95-%d7%91%d7%99%d7%96%d7%90%d7%a8%d7%99%d7%aa/

URLs in this post:

[1] : #1

[2] : #3

רובו