סה"כ פורסמו: 7274 מאמרים
שם משתמש: סיסמה:
זכור אותי
שכחת סיסמה? | הרשמה
07/07/2020 | 19:03

מידע היסטורי על גרמניה

גרסה להדפסה
מידע היסטורי על גרמניה ציון המאמר: 4.19/5 453 הצבעות
ווילי ברנד (SPD)
OSTPOLITIK- מדיניות כלפי מזרח אירופה.
ברנד התעניין מאוד במד"ח והיה בעל השפעה בה. הוא הגיעה לרמת הביצוע וחשיבות של אדנאור. חוסר יכולתו במדיניות הפנים גרם לכישלון בגיוס האזרחים במשבר האנרגיה 1973. לפני ברנד, המדיניות כלפי מזרח גרמניה התבטא כ"דוקטרינת האלשטיין"- מדיניות אי הכרה של מזרח גרמניה ואיום על מדינות שמכירות בה בניתוק קשר עימה. מדינות שלא הקימו קשר  קיבלו סיוע במערב גרמניה. באוקטובר 1966, כאשר הוא מגדיר את מד"ח שלו בפרלמנט (בונדסטאג), הוא מתייחס לקיומן של 2 מדינות לעם הגרמני. זו הייתה הודעה דרמטית. אומנם, ההצהרה לא התבטא הכרה פורמאלית במזרח גרמניה, אך למעשה ביטלה את האפשרות לאיחוד מחדש בעתיד הנראה לעין. כש-CDU דיברו על האיחוד של גרמניות. היא הייתה ההצהרה הממשלתית ה-1 של גרמניה שלא השתמשה במושג "האיחוד מחדש". הקנצלר, גם בדבריו וגם במסיבות עיתונאים ותקשורת טען כי המשך המדיניות של אדנאור אשר הדגישה את המקום המרכזי ואת העליונות של החשיבה, החלום לאיחודה של גרמניה מחדש הובילה לניבון בקשרים עם מדינת מזרח גרמניה וממשלתה, בכך שזה הוביל את ממשלת מזרח גרמניה- ממשלת פנקוב לנקות בצעדים שמנעו על האיחוד החדש של 2 גרמניות. התחושה של ממשלת ווילי ברנד הייתה שאיחוד מחדש של גרמניה איננה מדיניות מעשית. זה טוב לאידיאולוגיה ואנו צריכים להזיז דברים, ולכן שקבלה מפורשת בדבר קיומן של 2 מדינות לגיטימיות תאפשר לממשלת מערב גרמניה להקל על הקשרים בין 2 המדינות ויחזק את תחושת השייכות המשותפת. מבחינה היסטורית, כפי שברנד הדגיש בעקביות, התחושה הזו לא הוגדרה במגורים באותן הגבולות.  הממשלה החדשה בתקוותה לשמר את האומה הגרמנית כאומה תרבותית אחת נמנעה מהדגשת הרדיפה אחרי מדינת הלאום. הדגש היה הרבה יותר על המימד התרבותי ולא על האזרחות (נושאים פוליטיים). הקשר שמתקיים בין 2 גרמניות הוא מאוד סלקטיבי ומגיע מנהיג שרוצה לשנות את הכלל של החשיבה בחלקים הללו. ברנד נתפס במהותו כפציפיסט בכל הגישה שלו כלפי המזרח. המטרה הראשונית של המדיניות כלפי המזרח נשארה "יחסים עם מזרח גרמניה". היחסים החדשים עם מזרח גרמניה, למרות היותם המרכזים ביותר עבור גרמניה מערבית, היו הקשים ביותר להשגה והיו מותנים קודם לכם בהסדרת הקשרים, היחסים עם ברה"מ ומזרח אירופה בהמשך. כי אי אפשר להגיע למזרח גרמניה ישירות. עבור ברנד העדיפות ה-1 הייתה להגיע לנורמליזציה של הקשרים עם מזרח אירופה. זאת על בסיס 3 אקסיומות לכך:
1.    יחסים הפנים-גרמניים, בין מזרח למערב. נורמליזציה של היחסים עם מזרח אירופה הייתה תנאי מוקדם לשיפור היחסים ואף השגת הקלות בברלין. ברנד היה ראש העיר בברלין בתקופה של קאנדי הגיע לברלין. הוא היה בעל אינטרס מובהק להשיג הקלות לברלין.
2.    ניתוק מהקשר למערב. התפיסה של ברנד הייתה שהתקרבות למזרח אירופה תהווה חלק מתהליך של אמנסיפציה ויצמצם את התלות של מערב גרמניה על בנות הברית המערביות: בבריטניה, צרפת, איטליה, אוסטריה, ארה"ב, אשר פעלו כמקשרים בין מערב גרמניה למזרח אירופה.
3.    מימד המוסרי. הבנת האחראיות של גרמניה בכל הנושא של מלחמת העולם ה-2 ושואה בפרט הדריכה אותו בשנים רבות של מדיניותו. הוא ראה את הצורך בלחייב את גרמניה לתת פיצוי למדינות האחרות. (לא מדובר בהסכם השילומים 1971 בתקופת האדנאור). הבסיס של מדיניות האזרחית של ברנד לא היה רק להציע כמו הקואליציה של 1966, שהצהירה על אי-שימוש בכוח כדרך לאחד את גרמניה, אלא למעשה הבסיס היה לחסל את האפשרות לאיחוד גרמניה ע"י הכרה במציאות הפוליטית הבינ"ל- הכרה בגבולות הקיימים באירופה (קו האודרנאיזר בפולין).  ההכרה הזו הייתה המפתח ביחסים עם בון,גם לגבי ברה"מ וגם לגבי פולין.היא כללה את האלמנט המרכזי בהסכם מוסקווה שהיה בין 4 מעצמות לגבי ברלין + ברית ווארשה. המו"מ שהתפתח והוביל לחתימה על אמנת מוסקווה נעשה בצד הגרמני נעשה ע"י EGON BAHR. היה יועץ הקנצלר בכל התקופה. הוא היה האדם שהוביל בשמו את ההסכם שנחתם ב-1970, הוא גם הצטרף לקנצלר עוד כשהיה במשרד החוץ ב-67. האמנה הזו, על פיה ממשלת מערבת גרמניה התחייבה לכבד את השלמות הטריטוריאלית של כל אירופה וכיבוד הגבולות כולל קו האודר ניזר והקו בין מזרח ומערב גרמניה. במסמך הזה, ממשלת בון התחייבה גם לסייע לקבלת 2 המדינות הגרמניות לאו"מ, אך לא קיבלה את דרישת ברה"מ לא הכרה בינ"ל מלאה ברפובליקה הדמוקרטית המזרח גרמנית. אמנת מוסקווה נחתמה בסוף יולי-תחילת אוגוסט 1970 ע"י שר החוץ WALTER SCHEEL, שהיה המנהיג של המפלגה הליבראלית FDP. הוא הוסיף עוד 2 סעיפים באמנה: 1. כדי להבטיח את עמדתה ארוכת הטווח של הממשלה הגרמנית ולהשתיק את האופוזיציה הפנימית בגרמניה, הוסיפו מכתב על איחוד גרמניה. בכך, הגרמנים שוב הדגישו את המחויבות של הממשלה לאחדות (למרות כוונות של ברנד). 2. אישרור היה מותנה בהשגת תוצאה חיובית במו"מ על מעמדה של ברלין בין 4-ת המעצמות.
חשיבה הגרמנית דיברה על השיפור היחסים עם מזרח, אך גם דאגה על האיחוד עם מזרח גרמניה. למרות מדיניות של ברנד, השאיפות נשארו תמיד. הדה טנט שהתפתח בסוף שנות ה-60, תחילת 70. בכל הנושא של ברלין, לא השתתפו 2 המדינות: מזרח ומערב גרמניה, אך רצונות נלקחו בחשבון. ההסכם עצמו לגבי ברלין נחתם בספטמבר 71'. היסוד העיקרי של מו"מ בין מערב גרמניה לפולין הייתה שאלת ההכרה של הגבולות. ממשלת פולין דרשה הכרה חד משמעית ללא כל הסתייגויות מקו אוד
נאיזר שנקבע ב-45. הממשלה הפדראלית לא יכלה לקבל את הדרישה הזאת ללא הפיכת תהליך האישרור של ההסכם לבלתי אפשרי. למרות זאת, בסופו של דבר זה התבצע. ממשלת גרמניה מערבית הכירה באשמתה ההיסטורית שנתפסה כחשובה ביותר ע"י המזרח, במיוחד בפולין. בנוסף להסכם הפוליטי היה גם כלכלי: שת"פ טכנולוגי, כלכלי ובנוסף נקטו צעדים שיקלו על אזרחים ברקע גרמני לעזוב את פולין. זאת הייתה 1 השאיפות הגרמניות. המטרה המרכזית של מדיניות המרכזית הייתה התקדמות והתפתחות ביחסים הפנים גרמניים. המו"מ נהה במהירות ולאחר הסכם ברלין שנחתם ב-71, הגיעו לחתום על הסכם ווארשה עם הפולנים ולהסכם בין 2 המדינות הגרמניות. כאשר המ"ומ מצד הגרמני נוהל ע"י באר והאמנה נחתמה ב-11.1972. לפיה, הסכימו 2 מדינות לסייע זו לזו להתקבל לאו"מ ולכונן יחסים דיפלומאטיים, כאשר נציגיהן לא יהיו שגרירים אלא נציבים עליונים. הסכמים הללו, הם אלו שהובילו את הקנצלר ברנד להצלחה בבחירות שנערכו באותו זמן וגם היצגו את ממשלת ברנד. נציבים עליונים ולא שגרירים- הכרה במדינה עצמאית.

יורשו של ווילי ברנד הינו HELMUT SCHMIDT שגם שייך לSDP. ברנד נאלץ להתפטר ב-74, כי ראש לשכתו היה מרגל למזרח גרמניה. שמידט נחשב לאינטלקטואל בין כל הקנצלרים, היה איש חזק, מיומן, מקצוען ופופולארי בתחילת דרכו. היה לו ידע עצום וניסיון רב ברמה גבוהה ביותר של משרדי הגנה וכלכלה בגרמניה. היה גם שר ההגנה, שר האוצר ושר הכלכלה. היה מהמבורג, היה ראש עיריית המבורג, הבין את כל ההקשרים הפנימיים של מדיניות פנים וחוץ. הוא הבין גם את כל המורכבויות, חוץ מפוליטיקה פנימית במפלגתו. הוא כן פעל תחת מוגבלויות של המצב, למרות עוצמתו האישי. פער בין דעתו לבין פער בדעתה של מפלגתו גרם לו להיות תלוי יותר במפלגה הליבראלית ולהמשיך בקואליציה הליבראלית. היועצים: שגריר שב-74 חזר מארה"ב, לכן הבין את המערכת אמריקאית, כי מגיעים לבעיות ביחסים בינו לבין ארה"ב. השפעתו הייתה נכרת בנושא האיחוד (הקהילה האירופית). קונטקסט האירופי תיפח מאוד את הציר בון-פריז שמעצב את הקשרים באיחוד. הוא שם דגש על יחסים בין-ממשלתיים והעדיף זאת על פני העל-לאומיות של הקהילה האירופית. האחת התוצאות של מחשבותיו הייתה הקמת הEMS-מערכת מוניטארית משותפת שהיא נבע משת"פ רעיוני וביצועי פורה עם נשיא צרפת ג'סטן ג'סטון. הוא התעניין גם במערכת היחסים בין ארה"ב לאירופה. הוא התערב קבוע כדי לתקן את הכישלון האמריקאי בעיקר בתחום המוניטארי, הוא ביקר את נשיא קרטר על ימין ושמאל.

תגיות:

מה חשוב לדעת על חתונה ביום שישי?...
אם גם אתם לא מצליחים להגיע להחלטה האם להתחתן ביום שישי או לא, דעו כי אתם ...
מדוע חשוב ליצור דיון בעבודה הסמינריונית ...
עבודה סמינריונית הינה עבודה שבבסיסה שאלת מחקר אחת גדולה. לצד שאלת המחקר, ישנן עוד כמה שאלות ...
גם לאורך כתיבת הסמינר – המשיכו לחיות!...
גם אתם שמעתם את חבריכם לספסל הלימודים מכריזים בריש גלי: "אין, אני לא הולך לצאת מהבית ...
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן
איך להוריד אחוזי שומן ציון המאמר: 4.34/5 441 הצבעות מה זה "אחוז שומן", ומהי
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות
שמלות ערב לנערות ציון המאמר: 4.35/5 438 הצבעות גיל ההתבגרות זוהי התקופה היפה והזוהרת
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה
שמלות ערב להשכרה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות כאשר אתן צריכות לחפש שמלה אשר
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה
שמלות כלה וערב לחתונה ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות שמלות ערב לחתונה זו בד"כ אחת מהחלטות שגורמות לנשים הרבה התלבטויות
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים
טיפול זוגי לזוגות צעירים ציון המאמר: 4.35/5 437 הצבעות ככל הנראה כיום, השאלה בטיפול זוגי לזוגות צעירים אינה השאלה "זה
  • מאמרים דומים
  • מאמרים נוספים של Aviv10
  • אודות Aviv10
  • מידע נוסף

אודות Aviv10

לא סופק מידע נוסף.

מידע נוסף

מאמר זה נכתב באתר רובו - תכנים שגולשים כותבים. באפשרותך למצוא מאמרים דומים בתוך קטגוריית סיכומים או על ידי צפייה בכרטיס המחבר . אם יש לך הערות, הארות באפשרותך לפנות למחבר המאמר [ Aviv10 ] באמצעות דוא"ל Aviv10@gmail.com
שם הכותב:
סה"כ כתב: [ 16 ] מאמרים
שווה קריאה
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות
סרטי מתיחות ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בשנת 1978 נהרו 750 אלף ישראלים לראות את "ישראלים מצחיקים"
קרמבו
קרמבו
קרמבו ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות בוא נהרוג כמה אגדות: הקרמבו לא פותח בישראל, לא גדל פה
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס
מוזיקת הטראנס ציון המאמר: 4.59/5 415 הצבעות איך אומרים "קרחנה" באנגלית? יש איזה ביטוי חמוד – "גואינג
מכונית סובארו
מכונית סובארו
מכונית סובארו ציון המאמר: 4.59/5 419 הצבעות בשנות ה-80 לכל ישראלי שני הייתה סובארו. כולם אומרו שזה
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל
תרבות הצריכה בישראל ציון המאמר: 4.59/5 414 הצבעות תרבות הצריכה של רבים מאיתנו לא נובעת מצורך אמיתי

ניווט מהיר

מדורים

הכי נצפה

רובו

RSS RSS | כל הזכויות שמורות רובו תכנים שגולשים כותבים | מאמרים 2017-2011 © תוכן הכותבים מופץ ברשיון Creative Commons